Google 'Öğretmenler Günü'nü unutmadı!
Özel günleri Doodle olarak kullanıcıların karşısına getiren popüler arama motoru Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü de unutmadı. Öğretmenler Günü Google'ın özel köşesi Doodle'a taşındı.
GÜNDEM , 24 Kasım 2020 Salı, 09:56
Google 'Öğretmenler Günü'nü unutmadı!

Özel günlere ana sayfasında yer veren Google, 24 Kasım Öğretmenler Günü için Doodle hazırladı. Google'ın hazırladığı görselde renkli okul araç gereçleri yer aldı. Milyonlarca kullanıcı Google'ın anasayfasında yer alan tasarıma tıklayarak Öğretmenler Günü ile ilgili içeriklere kolaylıkla ulaşabiliyor. Google'ın bu özel günü ana ekranına taşımasıyla beraber Öğretmenler Günü'nün tarihi gündeme geldi. Peki, Öğretmenler günü nasıl ortaya çıktı?

ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜN TARİHİ

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Pek çok ülkede 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"'nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR