Gripseniz bol bol bunu için
Uzmanlar, yatağa düşüren grip için bol bol kelle paça, işkembe ve tarhana çorbası içilmesini öneriyor.
SAĞLIK , 27 Ocak 2014 Pazartesi, 15:11
Gripseniz bol bol bunu için

Bafra İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, grip için çorbalı tedavi önerdi. Dr. Akın, "Geçen yıl Türkiye’de, eylül ve mayıs ayları arasında 6.7 milyon vatandaş gribe yakalanmıştır. Bu sene 25 Ocak 2014 tarihine kadar 1 milyon kişi grip olarak sağlık kuruluşlarına başvurdu." dedi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aytaç Akın, yaptığı açıklamada, H3N2 virüsünün korkulacak bir virüs olmadığını ifade etti. Fakat bilinen gripten daha uzun sürdüğüne işaret eden Akın, normalde günlük ilaç kullanımı 7 gün sürerken, bu yıl ortalama 10 güne uzadığını söyledi. Dr. Akın, şöyle dedi:

"Gripten korunmak için beslenmeye dikkat edilmeli, C vitamini içeren meyve ve meyve suyu tüketilmeli, sabah kahvaltıya özen gösterilmeli, el temizliğine önem verilmeli, günde en az beş defa eller sabunla yıkanmalıdır. Günde 2-3 defa yarım bardak suya yarım limon sıkıp içilmeli. En önemlisi de istirahat etmeye özen göstermeliler. Bol miktarda sıvı tüketin, bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırın, içeceğiniz çorbalar iyileşmenizde son derece etkili olacaktır, bol bol kelle paça, işkembe ve tarhana çorbası için. Bunlar, bağışıklığınızı destekleyen fermente gıda içeren çorbalardır. Kapari turşusunu bolca tüketin. Kapari antiviraldir, virüsleri öldürür."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR