Gülen'in iadesine yasal engel kalmadı
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesi anlaşmasına göre Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor - İlgili anlaşmada iadenin reddine gerekçe olarak "siyasi suçlar" gösteriliyor, ancak "bir devlet başkanına veya hükümet başkanına karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi suç sayılmayacaktır" maddesi iadenin önündeki yasal engeli boşa çıkarıyor.
DÜNYA , 18 Temmuz 2016 Pazartesi, 20:40
Gülen'in iadesine yasal engel kalmadı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah  Gülen'in, Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesi anlaşmasında yer alan, "Bir  devlet başkanına veya hükümet başkanına veya aile üyelerinden birine karşı  işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi nitelikte bir suç  sayılmayacaktır" maddesi uyarınca Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor.

FETÖ'nün Türkiye'de başarısız darbe girişiminin ardından tüm gözler,  elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade edilip edilmeyeceğine çevrildi.

İki ülke arasında 7 Haziran 1979 tarihinde imzalanan, 1 Ocak 1981'de  yürürlüğe giren "Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye Cumhuriyeti Arasında  Suçluların İadesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Anlaşması", suçluların  iadesiyle ilgili hükümleri düzenliyor.

Anlaşmanın "Reddetme Koşulları" başlıklı 3'üncü maddesinin (a)  bendinde yer alan "geri verme istemine konu olan suç, istenilen tarafça siyasi  nitelikte veya böyle bir suçla murtabit bir suç sayılır ise veya geri verme  isteminin, gerçekte istenen kişiyi siyasi görüşleri nedeniyle kovuşturmak veya  cezalandırmak için yapılmış olduğuna istenilen tarafça kanaat getirilirse"  ifadesi, ilgili kişinin, "siyasi görüşlerinden ötürü iade edilmeyeceği" anlamına  gelirken, maddenin devamında iadeyle ilgili önemli bir istisna getiriliyor.

DEVLET BAŞKANINA YÖNELİK SUÇ İADE SEBEBİ

Buna göre, "Bir devlet başkanına veya hükümet başkanına veya aile  üyelerinden birine karşı işlenmiş veya işlenmeye teşebbüs edilmiş bir suç, siyasi  nitelikte bir suç sayılmayacaktır" ibaresi, elebaşı Gülen'in artık siyasi bir  suçlu olarak değerlendirilemeyeceğini ortaya koyuyor.

Bugüne kadar iade edilmeme sürecinde sık sık "siyasi görüşlerine"  atıfta bulunulan FETÖ elebaşı Gülen'in "başarısız bir askeri darbe girişiminin  lideri" olması, artık yasal zeminde iadesinin önündeki yasal gerekçeleri boşa  çıkarıyor.

Meşru bir hükümete ve devlet başkanına darbe girişimi nedeniyle  hakkında sadece "siyasi görüş farkı" muamelesi yapılamayacak olan Gülen'in  iadesiyle ilgili Ankara-Washington hattındaki trafiğin hız kazanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün başarısız darbe  girişiminin ardından ABD yönetimine seslenerek, "O zatı artık bize teslim edin"  çağrısında bulunmuştu.

DOSYASI ABD ADLİ MAKAMLARINA GÖNDERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel  Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik ana soruşturmanın şüphelisi Fetullah  Gülen'in iadesi için hazırlanan dosya, birkaç gün önce ABD adli makamlarına  iletilmek üzere Adalet Bakanlığına gönderildi.

Dosyada, FETÖ elebaşı Gülen'in "nitelikli dolandırıcılık", "resmi  belgede sahtecilik", "iftira", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini  aklama", "zimmet", "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi",  "özel hayatın gizliliğini ihlal" ile "kişisel verileri hukuka aykırı kaydetmek"  suçlarını işlediğine yer verilmişti.

"Suçun işlenişine ilişkin olgular" başlığı altında dosyada, "Şüpheli  Fetullah Gülen'in kurup yönettiği cemaat, yargı, ordu, emniyet, bürokrasi içinde  kadrolaşmıştır. Bu kadrolar dini istismar aracı olarak kullanmaktadır.  Organizasyonu Fetullah Gülen yönetmektedir. Onun özel talimatları, yurt dışından  özel kuryeyle gelmektedir. Genel talimatları şifreli şekilde sohbet ve konuşma  olarak yayınlanmaktadır. Ona bağlı örgüt üyeleri, Türkiye'de her kurumda  bulunmaktadır." ifadeleri yer almıştı.

Tüm bu suçlamalara ek olarak darbeye teşebbüs suçlamasıyla FETÖ  elebaşının ABD'den iadesini isteyecek Türkiye, açık yasal zemini olan bu sürecin  nasıl bir hukuki seyir izleyeceğini yakından takip edecek.

ABD BÜYÜKELÇİSİNDEN FETHULLAH GÜLEN AÇIKLAMASI

ABD Büyükelçisi John Bass Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili flaş bir açıklama yaptı.

Büyükelçi Bass açıklamasında "ABD hükümeti makamları, muhataplarıyla birlikte çalışmaya ve ülkelerimiz arasındaki iade anlaşmasınca belirlenen yasal ve delillerin kabulüne ilişkin standartların karşılanması için neler yapılması gerektiğini ele almaya hazırdır." dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR