Güneş sisteminin en uzak nesnesi doğrulandı
En uzak Güneş Sistemi nesnesi konumunda olan "Farout" sadece iki yıl sonra tacını kaybetti. Inverse raporlarına göre gökbilimciler "Farfarout" adını verdikleri nesnenin, gezegenin şu anda bilinen en uzak Güneş Sistemi nesnesi olduğunu doğruladı.
TEKNOLOJİ , 15 Şubat 2021 Pazartesi, 09:19
Güneş sisteminin en uzak nesnesi doğrulandı

Şu anda Güneş'ten yaklaşık 12.3 milyar mil uzakta olan Farfarout'un, Plüton'un Güneş Sistemine olan uzaklığından beş kat daha uzakta olduğu bildiriliyor.

Farfarout'un Neptün ile etkileşime girdiği düşünülüyor

Araştırmacılar Farfarout'u ilk olarak 2018'de Hawaii'deki Mauna Kea'da bulunan Subaru teleskobunu kullanarak tespit etti. Ancak o zamandan beri yörüngesini doğrulamak için Gemini ve Magellan teleskoplarını da kullanmak zorunda kaldı.

Bilim adamları Farfarout'un, cüce gezegene göre yaklaşık 249 milin altında bir çapa sahip olduğunu düşünüyor. Ayrıca araştırmacılar yeni keşfedilen nesnesin Neptün ile etkileşime girdiğine inanıyor.

Aynı zamanda bilim adamları, nesnenin geçmişte bir süre Neptün'e çok yaklaştıktan sonra dış Güneş Sistemine atılmış olabileceğini ve kesişen bir yörünge nedeniyle Neptün'e tekrar tepki vermesini bekliyor.

Ek olarak Farfarout'un Güneş Sisteminin en uzak nesnesi unvanını elinde tutacağına dair bir garantisi yok. Araştırma ekibi üyesi Scott Sheppard, gezegenin uzaktaki nesneler için "buzdağının sadece görünen ucu" olduğunu ve yüksek çözünürlüklü kameralara sahip yeni ve çok büyük teleskop dalgasının daha önce bulunması zor olan gök cisimlerini tespit edebileceğinii savundu. Dış Güneş Sistemi nispeten kalabalık olabilir ve bunu şu anda sadece teknolojik gelişmeler sayesinde öğreniyoruz diye aktardı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR