Güney Kore'de virüsten kaynaklı 8'inci ölüm
Güney Kore'de koronavirüs nedeniyle ölü sayısının 8'e, toplam vaka sayısının 833'e yükseldiği açıklandı. Etkinlikler iptal edildi, kütüphane ve müzeler kapatıldı.
DÜNYA , 24 Şubat 2020 Pazartesi, 14:28
Güney Kore'de virüsten kaynaklı 8'inci ölüm

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs nedeniyle dünya genelinde ölü sayısı artmaya devam ediyor. Güney Kore'de virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 8'e yükseldiği açıklandı. Ülkede 70 yeni koronavirüsü vakası daha doğrulanırken toplam vaka sayısının 833'e ulaştığı belirtildi.

Virüsle mücadelede ek bütçe çağrısı

Sağlık Bakanı Yardımcısı Kim Kang-lip yaptığı açıklamada, "Daegu bölgesindeki yayılmayı etkili bir şekilde engelleyemezsek virüsün ülke geneline bulaşması konusunda yüksek olasılıklar bulunuyor" dedi.

Devlet Başkanı Moon Jae-in ise hükümetin koronavirüsü salgınının Asya'nın dördüncü büyük ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmak için ek bir bütçeye olan ihtiyacı gözden geçirmeye başlaması gerektiğini ifade etti. Moon Jae-in, "Hükümet, ek bütçenin hazırlanmasını gözden geçirmelidir" ifadelerini kullandı.

Kütüphaneler ve müzeler kapatılıyor

Daegu kentinde ve diğer bölgelerde vatandaşlar, maske ve diğer malzemelerden satın almak için market ve eczanelere akın etti.

Ülkede ayrıca, bu hafta düzenlenmesi planlanan siyasi ve kültürel etkinlikler iptal edildi. Kültür Bakanlığı, bugün ulusal müzelerin ve kütüphanelerin geçici olarak kapatılacağını söyledi. Ulusal Meclis de bugün gerçekleştirilecek genel kurul oturumunu iptal etti.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, Kore Havayolları ile İsrail'e gelen turistlerin ülkeye girişlerinin reddedildiği ve yolcuların aynı uçakla Güney Kore'ye döndükleri kaydedilmişti.

Öte yandan Güney Kore'de dün alarm seviyesi kırmızıya yükseltildi. Kırmızı alarm, yetkililerin gerekli görüldüğü takdirde okulları kapatmasını ve uçuşları yasaklamasını kapsıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR