Gürsu'nun 'Cumalıkızık'ına Tarihi Kentler Birliği'nden tam destek
Gürsu'nun turizm ve ticaret hayatını değiştirmesi beklenen tarihi Taşköprü ve Mimar Sinan sokaklarının restore edilerek turizme kazandıracak olan projeye Tarihî Kentler Birliği Başkanı da olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'den tam destek geldi.
BURSA , 12 Kasım 2019 Salı, 11:54
Gürsu'nun 'Cumalıkızık'ına Tarihi Kentler Birliği'nden tam destek

Bereketli ovasında yetişen armutları, Ericek Adrenalin Park, doğasporları ve sanayi bölgesiyle öne çıkan Bursa'nın merkez ilçesi Gürsu'nun özellikle esnafın ve yöre halkının yüzünü güldürecek olan Taşköprü projesinde süreç hızlandı. Gürsu'nun 'Cumalıkızık'ı olacak olan tarihî sivil mimari örneklerinin bulunduğu Taşköprü ve Mimar Sinan sokaklarının projesi sürecini tamamlayarak ilk önemli adımı atan Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, bölgedeki yapıların restorasyonu ve dönüşümü için de ilk büyük desteği aldı.
Aynı zamanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tarihî Kentler Birliği Başkanı Hayrettin Güngör'ü makamında ziyaret ederek projenin görselleri ve planlarını paylaşan Başkan Mustafa Işık, Gürsu'nun turizm ve ticarî hayatında mihenk taşı kabul edilen proje için tam destek aldı.

"Gürsulu kazanacak Gürsu büyüyecek"

Başkan Hayrettin Güngör'e destekleri ve ilgisi için teşekkür eden Mustafa Işık, "Hemşerilerim adına sayın başkanımızın yakın ilgisi ve desteği bize büyük moral oldu. Biz, Gürsu'muz için son derece önem arz eden Taşköprü projemizi başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş, Gürsulu sanayicilerimiz paydaşlarımız ve Bursa iş dünyamızın desteğiyle hayata geçireceğiz. Yıkılmak üzere olan Taşköprü ve Mimar Sinan sokaklarındaki tescilli yapıların restore edilerek turizme kazandırılmasıyla Gürsu yeni cazibe merkezi olacak" şeklinde konuştu.

Tarihi değerlerin korunarak geleceğe taşınmasının yanı sıra tarihi projenin Gürsu'nun turizm ve ticarî hayatını kökten değiştireceğini kaydeden Başkan Işık, Gürsu'nun 'Cumalıkızık'ı olacak proje kapsamında nelerin hayata geçirileceğini açıkladı. Işık, trafiğe kapalı tarihi aks içerisinde kent müzesi, kütüphane, yöresel lezzet durakları, yöresel el işleri stantları, ipekböceği atölyeleri, kafeteryalar, özellikle kadınlara yönelik eğitimler, sağlık hizmetleri ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekânlar, butik otel ve daha birçok farklı unsuru barındıracağını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR