Hangi vitamin eksikliğinde hangi belirtiler görülür?
Vücut, fonksiyonlarını düzgün bir biçimde yerine getirebilmek için birçok maddeye ihtiyaç duyar. Bu maddelerin alınmaması halinde ise vücutta farklı sağlık sorunları gözlenebilir. Vitamin eksikliğine bağlı görülen belirtiler ise vücudunuzun hangi vitamine ihtiyaç duyduğunun bir göstergesi olacaktır.
SAĞLIK , 24 Mart 2018 Cumartesi, 18:02
Hangi vitamin eksikliğinde hangi belirtiler görülür?

1-Saç dökülmesi
Günlük hayatınızda çok fazla çiğ yumurta tüketmeniz halinde vücudunuzda B7( Biyotin )eksikliği görülebilir. Bu durumun ana sebebi çiğ yumurta içinde yer alan avidinin biyotinin sindirilmesini engellemesidir.
Ne yapmalıyım?
Vücudun B7 eksikliğini giderebilmek için daha çok muz, patates, badem, soya fasulyesi tüketin.

2-Kramp
Bacağınıza aniden saplanan ağrılar sosyal yaşamınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu ağrıların sebebi vücudun kalsiyum, magnezyum ve potasyuma ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır.
Ne yapmalıyım?
Vücudun ihtiyaç duyduğu oranda kalsiyum, potasyum ve magnezyum takviyesi yapabilmek için sık sık fındık, elma, muz ve kabak yiyin.

3-Yüzdeki döküntü
Vücutta yer alan diğer vitaminlerin aksine B vitaminlerinin sık sık yenilenmesi gerekir. Yüzde döküntü vb. lekelerin meydana gelmesi B7 vitamin eksikliği ile yakından ilgilidir.
Ne yapmalıyım?
Diyet listenize patates, mantar, peynir, haşlanmış yumurta, karnabahar ve ıspanak ekleyerek B7 vitamin miktarında arttırma yapabilirsiniz.

4-Bacaklarda uyuşma
Bacaklarınızın sık sık uyuştuğundan şikayetçi iseniz bunun altında yatan ana etken B6, B12, B9 (folik asit) eksikliği olabilir.
Ne yapmalıyım?
Bol bol narenciye, fasulye, kümes hayvanları ve deniz mahsulleri tüketimi yapın.

5-Eller ve kalçada oluşan darbeler
Ellerinizde ve kalça bölgenizde nedensiz morarmalar oluyorsa vücudunuzda yeterli miktarda A, D vitamini ve yağ asitleri yok demektir.
Ne yapmalıyım?
Daha fazla tüketmeniz gereken yiyecekler arasına somon, fındık, havuç ve tatlı kırmızı biber ekleyin, trans yağ içeren ürünlerden uzak durmaya çalışın.

6-Göz beyazlarında sarılık
Göz beyazlarında görülen sarılık B12 vitamini eksikliğinde görülen bir sağlık sorunudur.
Ne yapmalıyım?
İçeriğinde B12 bulunan süt, somon, ton balığı ve koyun eti tüketmeye özen gösterin. Ek vitaminler de alabilirsiniz.

7-Diş dokusunda iltihap
Diş dokusunda meydana gelen iltihaplanmaları D vitamini eksikliğinin bir işaretidir.
Ne yapmalıyım?
Diş sağlığınızı korumak için içeriğinde bol miktarda D vitamini içeren ürünlerden oluşan bir diyet listesi hazırlayın. Listenize süt ürünleri, fasulye, narenciye, domates, balık ve üzüm ekleyin.

8-Ağız kenarında çatlaklar
Vücudunuzda B2,B3 ve B12 vitamini eksikliği olduğunda ağız kenarında çatlaklar oluşabilir.
Ne yapmalıyım?
Sebze ve meyveleri birlikte tüketin. Daha fazla balık, fasulye,fındık, yumurta ve kümes hayvan eti yemeye özen gösterin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR