Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz
Başbakan Erdoğan, Konya'da toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan bu sabahki operasyonlarla ilgili şu mesajı verdi: "Saldırılar tuzaklar bu millete diz çöktüremedi, bundan sonra da çöktüremez" dedi. Başbakan Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine İstanbul merkezli operasyon için "Bunların hepsi adli bir süreç, neticelenmeden bir şey söylemem doğru olmaz" dedi. Başbakan Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine İstanbul merkezli operasyon için "Bunların hepsi adli bir süreç, neticelenmeden bir şey söylemem doğru olmaz" dedi.
GÜNDEM , 17 Aralık 2013 Salı, 13:55
Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kimin ne hesabı varsa, kendilerine güveniyorlarsa 30 Mart'ta seçim var, o seçime girsinler hesabı orada milletle görüşsünler. Hesabını sandık dışında görmek isteyenlere ne millet ne de biz müsaade etmeyiz, göz yummayız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye, milletin çiğneneceği, milletin kararlarının yok sayılacağı 3. sınıf bir kabile devleti değildir. İçeriden ya da dışarıdan hiç kimse benim ülkemi karıştıramaz, benim ülkemde çirkin tuzaklar kuramaz" dedi.

Başbakan Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu.

Konuşmasına, vefatının 740. yılında Konyalı büyük alim, gönül insanı, büyük mütefekkir Mevlana Celaleddini Rumi'yi rahmet ve minnetle anarak başlayan Erdoğan, Ankara Gölbaşı'nda meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 4 askeri personele Allah'tan rahmet, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve millete başsağlığı diledi.

 Bir kez daha Konya'da Hz. Mevlana'yı yadetmek için bir araya geldiklerini belirten Erdoğan, akşam Şeb-i Arus töreninde Türkiye ve dünyadan gelen Mevlana dostlarıyla Hz. Mevlana'yı bir kez daha hatırlayacak, onun yollarına ışık tutan öğütleriyle bir kez daha gönüllerini tazeleyeceklerini söyledi.

 Erdoğan, "Rabbim Anadolu ve Trakya topraklarını sevgi mayasıyla yoğurmuş Hz. Mevlana'dan razı olsun. Her biri Konyalı olan, her biri Konya'nın havasını teneffüs etmiş olan Şemsi Tebrizi'den, Sadreddin Konevi'den, Muhyiddin İbn Arabi'den, Sultan Veled'den Allah razı olsun. Büyük Selçuklu Sultanları Alaeddin Keykubat'a, Kılıçarslanlara, Celaleddin Karatay'a, Konya'nın nice kahramanına, şehit ve gazilerine Rabbim'den rahmet niyaz ediyor, Allah onlardan da razı olsun diyorum" ifadesini kullandı.

 Tahir Büyükkörükçü ve Necmettin Erbakan'a da Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, "Allah onlardan razı olsun, mekanları inşallah cennet olsun" dedi.

 -"Desteğini her zaman yüreğimizde hissettik"

 Konya'nın kendisi, hükümeti, partisi nezdinde çok ayrı, özel bir yeri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Konya, bu yolculukta bize rehber oldu. Konya, bizim yolumuzu aydınlatan fener oldu. Konya, en zor zamanlarda, en karanlık gecelerde, en sıkıntılı dönemlerde bize yol gösteren adeta bir kutup yıldızı oldu. Pınarhisar Cezaevi'nden bugüne kadar ne zaman başımız dara düşse, ne zaman bir sıkıntı olsa, sorun olsa Konya'nın hayır dualarını, Konya'nın desteğini her zaman yanımızda, yüreğimizde hissettik" ifadelerini kullandı.

 "Sizin destekleriniz sayesinde, sizin hayır dualarınız sayesinde, karanlıklar aydınlığa çevrildi, zorlar kolay oldu, engeller sizin dualarınızla açıldı" diyen Erdoğan, "11 yıl boyunca siz bize ne emrettiyseniz, hangi talimatı verdiyseniz biz onu yerine getirmenin mücadelesi içinde olduk. Siz nereyi işaret ettiyseniz, biz istikametimizi oraya çevirdik. Siz neden sakındıysanız, neyi sakıncalı gördüyseniz biz de oradan uzak durduk. Allah'a hamdolsun 11 yıl boyunca bu kadim Selçuklu başkentine, Hz Mevlana'nın şehri Konya'ya mahçup olmadık, size mahcubiyet yaşatmadık" diye konuştu.

 Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Beraber yürüyoruz, beraber yürüyeceğiz inşallah bu yollarda. Bugün bu anlamlı günde Hz. Mevlana'nın 740. vuslat yıl dönümünde Konya'ya gönülden teşekkür ediyorum. Ahde vefanız için teşekkür ediyorum. Her daim yanımızda yer aldığınız bizi desteklediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Hayır dualarınızı bizlerden eksik etmediğiniz, bize inandığınız, bize güvendiğiniz için sizlere sonsuz teşekkür ediyorum. Konya bizim arkamızda olduğu müddetçe Allah'ın izniyle biz birlikte yürümeye devam edeceğiz. 81 vilayetimiz, aziz milletimiz arkamızda olduğu müddetçe biz hak demeye, hakkı savunmaya, Hakk yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz."

 -"Hak mücadelesinden asla ayrılmayacağız"

 "Konya'da bir kez daha söz veriyorum. Sizin itimadınıza, güveninize asla halel getirmeyeceğiz" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

 "Sizin açtığınız yoldan, sizin çizdiğiniz istikametten asla ayrılmayacağız. Hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz. Siz arkamızda olduğunuz müddetçe Allah'ın izniyle geri adım atmayacağız. Haktan ve hak mücadelesinden asla ayrılmayacağız. Kardeşlerim, istedikleri kadar çirkin yollara tevessül etsinler. İstedikleri kadar kirli ittifakların içine girsinler buradan, Konya'dan bir kez daha tekrar ediyorum, Türkiye'de artık söz milletindir, karar milletindir, yetki milletindir, mühür milletin elindedir. Arkasına karanlık odakları alanlar, çeteleri alanlar bu ülkeye, bu millete istikamet çizemezler. Arkasına sermayenin, medyanın gücünü alanlar bu ülkenin istikametini değiştiremezler. Arkasına Türkiye içinde ve dışında bir takım karanlık çevreleri alanlar Türkiye'nin istikametiyle oynayamazlar, Türkiye'nin ayarlarını değiştiremezler. Türkiye üzerinde operasyon yapılacak, üzerinde ameliyat yapılacak bir ülke değildir. Millet buna izin vermez. Bu milletin hükümeti olarak AK Parti iktidarı buna izin vermez. Kimin ne hesabı varsa, kendilerine güveniyorlarsa 30 Mart'ta seçim var, o seçime girsinler hesabı orada milletle görüşsünler. Hesabını sandık dışında görmek isteyenlere ne millet ne de biz müsaade etmeyiz, göz yummayız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Türkiye, milletin çiğnenecği, milletin kararlarının yok sayılacağı 3. sınıf bir kabile devleti değildir. İçeriden ya da dışarıdan hiç kimse benim ülkemi karıştıramaz, benim ülkemde çirkin tuzaklar kuramaz. Terör, bu millete diz çöktüremedi, diz çöktüremez ve diz çöktüremeyecek."

 -"Bize daha ne gerek"

 "Saldırılar, tuzaklar bu millete diz çöktüremedi, bundan sonra da çöktüremez" vurgusunu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

 "Allah'a hamdolsun ben şunu biliyor ve hissediyorum, Bayburtlu neneler bizim için dua ediyorlar. Erzurumlu yaşlı amcalar bizim için dua ediyorlar. Van'da, Diyarbakır'da, Muş'ta, Bingöl'de, Bitlis'te, Şanlıurfa'da kardeşlerimiz bize Allah razı olsun diyorlar. Rize'de, Trabzon'da, Antalya'da, Hatay'da, Muğla'da, İstanbul'da, Edirne'de, Ankara'da, Çorum'da, Yozgat'ta kardeşlerimiz seccadelerinin üzerinde bizim için dualar ediyorlar. İşte Konya burada. Mevlana'nın şehri bize dua ediyor. Kılıçarslan'ın şehri bize dua ediyor, Sadreddin Konevi'nin şehri bize dua ediyor. Biz daha ne isteyelim, bize daha ne gerek. İşte onun için hakkı savunmaya devam edeceğiz. Kardeşliği savunmaya devam edeceğiz. Filistin'de hep hakkın yanında olduk, hep hakkın yanında olacağız. Mısır'da hep hakkın, haklının yannıda olduk. hakkın yanında olmaya devam edeceğiz. Suriye'de hakkın, mazlumun, mağdurun yanında olduk, dimdik durmaya devam edeceğiz."

BİZE MİLLET YETER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Birilerinin topu, tüfeği varsa, birilerinin her türlü hilesi, hurdası varsa, neyi olursa olsun bizim Allahımız var, bize o yeter. Bize millet yeter, millet, siz yetersiniz. Güzel bir kelamı kibar; 'Allah bes, baki heves'. Yani Allah yeter, geri kalan hevadır, heves" dedi.

 Başbakan Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Konya'nın, 81 vilayetin sesini Somali'de, Myanmar'da, Afganistan'da, Kosova'da, Bosna'da ve dünyanın bütün başkentlerinde duyurmaya devam edeceklerini, Mevlana'nın sevgi, dostluk, kardeşlik mesajlarını tüm dünyaya taşımayı sürdüreceklerini söyledi.

 Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile dün akşam yemekte bir araya geldiklerini ve görüşmede gündeme Hazreti Mevlana'nın geldiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, bugün Nieto'ya İspanyolca bir Mesnevi hediye edileceğini ve Hazreti Mevlana'nın mesajlarının dünyanın diğer ucuna kadar iletileceğini anlattı.

 "Allah'a hamdolsun bu yaşıma kadar Konya'ya diğer 80 vilayetin hepsine başımız dik, alnımız dik ve ak geldik. Bunda sonra da Hazreti Mevlana, Alaaddin Keykubat'ın, Kılıçarslan'ın huzuruna inşallah başımız dik, alnımız ak çıkacağız" diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

 "Birilerinin topu, tüfeği varsa, birilerinin her türlü hilesi, hurdası varsa, neyi olursa olsun bizim Allahımız var, bize o yeter. Bize millet yeter, millet, siz yetersiniz. Güzel bir kelamı kibar; 'Allah bes, baki heves'. Yani Allah yeter, geri kalan hevadır, heves. 11 yıldır ülkemizin hizmetindeyiz, milletimizin hizmetindeyiz, sizin yüklediğiniz vazifeyi yerine getirmenin derdi, çabası, gayreti içindeyiz. Türkiye'yi büyütmek için, Türkiye ekonomisini büyütmek, kardeşliğimizi daha da yüceltmek için 11 yıldır mutlu bir mücadele içindeyiz.

 Sizlerin desteğiyle, Türkiye'yi 11 yılda 3 kattan fazla büyüttük. ihracatıyla, yatırımlarıyla, istihdamıyla, üretimiyle Türkiye'yi istikrarlı, güvenli bir zemine kavuşturduk, her anlamda Türkiye'yi normalleştiriyoruz. Anlamsız yasakları, anlamsız baskıları, zulümleri tek tek ortadan kaldırıyoruz. Milletimizin değerlerini yok sayan, insanımızın kimliğini, inancını, kutsallarını tahkir eden, asli vazifesini unutup vatandaşının diliyle, türküleriyle, kutsal değerleriyle, kılık-kıyafeti, yaşam tarzıyla meşgul olan bir devlet anlayışını artık tarihe havale ediyoruz. Başörtüsü zulmünü ortadan kaldırdık, üniversitelerde çocuklarımız istedikleri gibi eğitimlerini görüyorlar. Kamuda hanım kardeşlerimiz başı açık ya da örtülü çalışabiliyorlar, TBMM'de vekiller tıpkı asiller gibi başı açık ya da başı örtülü vazife yapabiliyorlar. Biz yasakları kaldırıyor, milletimizin önüne seçenekler koyuyoruz, seçenekler koyuyoruz, tercihler koyuyoruz. Hiçbir dayatma içinde değiliz hiçbir dayatmaya da müsamaha göstermiyoruz. Birinden alıp, diğerine vermiyoruz."

 -"Bu barış, huzur havası Türkiye'yi çok daha yüksek seviyelere taşıyacak"

 Başbakan Erdoğan, herkese hakkını teslim etmenin mücadelesini verdiklerini, yaşanan normalleşmenin Türkiye'ye asla bir şey kaybettirmeyeceğini ve Türkiye'nin normalleşerek büyüyeceğini, demokrasinin standartlarını daha ileri seviyelere ulaştırarak büyüyeceğini ifade etti.

 Son 1 yıldır ne Konya'ya ne de başka şehire terör nedeniyle bir tek şehidin dahi gelmediğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Artık farklı bir atmosfer oluştu, farklı bir kardeşlik iklimi oluştu. Şu anda Doğu ve Güneydoğu illeri de bu farkı havayı teneffüs ediyor. Her alanda bir canlanma var, ekonomide sosyal hayatta çok ciddi bir canlanma var. Göreceksiniz bu barış, huzur havası Türkiye'yi çok daha yüksek seviyelere taşıyacak. Türkiye ağırlıklarından kurtulmuş, zincirlerinden kurtulmuş şekilde inşallah 2023 hedeflerine doğru kararlılıkla ilerleyecek" diye konuştu.

 Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Bu bir müjdedir; 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olacak. Bunu engellemeye çalışacaklar, bunu durdurmaya çalışacaklar, bunu yavaşlatmaya çalışacaklar, ama bu aziz millet, ülkesine bayrağına, vatanına, devletine sahip çıkarak bu kutlu yürüyüşü inşallah tamamına erdirecektir. Ayfonkarahisar'dan yola çıktığımızda bir şey söyledik. O zaman dedik ki 'biz, bu millete sevdalıyız, biz Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle bu millete sevdalıyız ve tek millet' dedik. Çünkü biz, yaradılanı yaratandan ötürü seviyoruz.

 'Tek bayrak' dedik, bizim bu bayraktan başka bayrağımız yok, bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilalimiz bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldızımız şehitlerimizin simgesidir, onun için bayrağımıza alternatif tanımıyoruz. Şairin dediği gibi; bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Öyleyse bizim için tek vatan... 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bu vatan bize yeter, hepimize yeter ve bu vatan üzerinde kimse ameliyata kalkışmasın, operasyona kalkışmasın, kalkıştığı anda karşısında bizi bulur. Tek devlet, o Türkiye Cumhuriyeti devleti. Başka bir şey tanımamız mümkün değil, bu kararlılıkla geleceğe yürüyoruz."

 Başbakan Erdoğan, etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliği tanımadıklarını, insanları sadece yaratandan ötürü sevdiklerini yineleyerek, "Bu bakımdan Türkiye'nin her bir yanına hizmetlerimizi aynı şekilde götürüyoruz. Batı da ne varsa, Doğu'da da o var" diye konuştu.

 Erdoğan, 10 yıl önce 11 yıl önce 'Şırnak'a, Iğdır'a, Kars'a, Ağrı'ya havalimanı yapılacak' dense kimsenin inanmayacağını, ama iktidarları döneminde bu yatırımların hepsinin yapılarak, hizmete girdiğini ifade ederek, "Şimdi biz, bölücü terör örgütüne rağmen Hakkari - Yüksekova'ya da havalimanı yapıyoruz, engellemelere rağmen, onlara rağmen onu yapacağız. Bize oy verip vermemeleri önemli değil, orada bizim insanımız yaşıyor. Şu anda bizim milletvekilimiz yok, olmasın çünkü orası Türkiye, oraya da biz bu yatırımları yapacağız" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR