HSBC pes etti! 25 bin kişi işsiz kalacak
HSBC, 1990 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’deki faaliyetlerini satma kararı aldı. Banka ayrıca Brezilya ve Türkiye'deki satışların iş gücünde 25,000 kişilik azalma yaratacağını duyurdu.
EKONOMİ , 09 Haziran 2015 Salı, 10:02
HSBC pes etti! 25 bin kişi işsiz kalacak
HSBC, maliyetleri düşürmek ve yavaşlayan performansı yeniden canlandırabilmek için Türkiye ve Brezilya'daki operasyonlarını satarak ve yatırım bankası harcamalarını azaltarak, varlıklarını 290 milyar dolar düşürmeyi hedefliyor.

HSBC Türkiye CEO'su James Emmett, yaptığı yazılı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi önceliğimiz müşterilerimiz ve çalışanlarımızdır. Bu süreçte, müşterilerimize kesintisiz bir şekilde hizmet sunmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Açıklamada, HSBC tarafından gerekli açıklamaların ileri tarihlerde yapılacağı belirtildi.   
 
HSBC Türkiye, 2014 yılı itibarıyla 298 şube ve dijital bankacılık kanallarıyla hizmetlerini yürütüyor.
 
Merkezi Londra’da bulunan ve dünyanın en büyük bankacılık ve finans hizmetleri kuruluşlarından biri olan HSBC Grubu, Avrupa, Asya-Pasifik bölgesi, Kuzey ve Güney Amerika, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere 73 ülke ve bölgede yaklaşık 6 bin 100 ofisiyle hizmet veriyor.
 
Daha önce yayımlanan haberlere göre, HSBC Türkiye'yi satın almak üzere Fibabank, Hollanda merkezli ING Bank ve Tekstilbank’ı satın alan Çinli ICBC ilgileniyor. Haberlerde ayrıca, HSBC Türkiye ile ING Bank arasında çeşitli görüşmelerin yapıldığı ve 9 Haziran’da (bugün) teklifin resmi olarak sunulacağı belirtiliyordu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR