İhraç süresi 3 yıldan 1 yıla çekilecek!
AK Parti'nin bazı OHAL yetkilerini 3 yıl daha uzatan yasa teklifi, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
GÜNDEM , 17 Temmuz 2021 Cumartesi, 10:12
İhraç süresi 3 yıldan 1 yıla çekilecek!

Teklifle, gözaltı süresini 12 güne çıkaran düzenlemenin; kamu görevlilerinin ihraç edilmesi veya OHAL Kararlarını İnceleme Komisyonu kararı ile görevine iade edilmesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından şirketlere kayyum atanması uygulamalarının 3 yıl daha uzatılmasının önü açılıyor.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, söz konusu teklifte değişikliğe gidilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla FETÖ iltisakı nedeniyle kamudan ihraç uygulamasının 3 yıl yerine 1 yıl daha uzatılması yönünde değişiklik yapılması planlandı. Ardından dün bir son dakika kararıyla gözaltı süresini 12 güne çıkaran düzenlemenin de 1 yıla düşürülmesi kararı alındı. Karar, muhalefete iletildi; yasa teklifi Meclis'te görüşmeleri henüz tamamlanmayan Turizm Teşvik Kanunu'nun önüne çekildi. Düzenleme değişikliği, Genel Kurul'da AK Parti'nin vereceği önerge ile yapılacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından şirketlere kayyum atanması uygulamasının üç yıl uzatılması düzenlemesinde ise değişikliğe gidilmeyecek.

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında "Biz OHAL'i isteyen bir parti değiliz. Biz terör örgütlerini yok etmek isteyen bir partiyiz. Bir derdimiz var, bu sinsi FETÖ örgütünün tek mensubu kalmadan çalışmaya devam etmek. Askeriye ve emniyetimizin temizlenmesi için bunu görev biliyoruz" dedi.

Son 2 yıl 16 bin kişi ihraç edildi

Erdoğan başkanlığındaki MYK'da "OHAL" düzenlemesine ilişkin, "Biz OHAL'i kaldıran partiyiz. Bu süreçle ilgili bürokrasiye 10 yıl da versek 20 yıl da versek; bürokrasi bu yetkiyi yine ister. Terör örgütü iltisaklıların ihracına ilişkin genel düzenleme zaten yasalarımızda var. 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsünden 2019'a kadar kamu kurumlarından 127 bin ihraç yapıldı. 2020-2021'de ise yalnızca 16 bin ihraç gerçekleşti. Yani işin riskli kısmı ilk 3 yılda yapılan ihraçlarla geride bırakıldı. Şu anda özellikle TSK'da kripto FETÖ'cüler var. O nedenle böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var. Kurumlar elini çabuk tutsun ve 1 yıl içinde bunu tamamlasınlar. Sonra da genel hükümler çerçevesinde ihraç müessesesi işlesin" değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR