İklim krizi! "Geri dönüşü olmayan noktaya çok yakınız"
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, hava ve su kirliliğinden kaynaklanan hastalıklar nedeniyle her yıl yaklaşık 9 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirterek iklim kriziyle mücadelede şimdi harekete geçilmezse geç kalınacağı uyarısında bulundu
DÜNYA , 19 Şubat 2021 Cuma, 09:45
İklim krizi! "Geri dönüşü olmayan noktaya çok yakınız"

BM Çevre Programı'nın (UNEP) "Doğa ile Barış" raporunun açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Guterres, doğanın yardımı olmadan "insanlığın gelişmek bir yana hayatta dahi kalamayacağını" söyledi.

Çok uzun süredir insanlığın doğaya karşı "intihar" niteliğinde bir savaş sürdürdüğüne dikkati çeken Guterres, bu savaşın yarattığı iklim değişikliği, yok olan biyolojik çeşitlilik ve çevre kirliliğinin türleri tehdit ettiğini vurguladı.

Küresel karbon emisyonlarının yaklaşık üçte ikisinin hane kaynaklı olduğuna dikkati çeken Guterres, dünyanın bu yüzyıl içinde 3 santigrat derecelik sıcaklık artışına doğru sürüklendiği söyledi.

"GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN NOKTAYA ÇOK YAKINIZ"

Guterres, "Hava ve su kirliliğinden kaynaklanan hastalıklar nedeniyle her yıl yaklaşık 9 milyon kişi hayatını kaybediyor." diye konuştu.

İklim kriziyle mücadelede şimdi harekete geçilmezse gecikilmiş olacağı uyarısı yapan Guterres, "Geri dönüşü olmayan noktaya çok yakınız." dedi.

Rapora, göre, gezegendeki tahmini 8 milyon bitki ve hayvan türünün 1 milyondan fazlası yok olma riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklar her yıl yaklaşık 6,5 milyon erken ölüme neden olurken, kirli su ise çoğu çocuk 1,8 milyon kişiyi öldürüyor.

1.3 milyar insan ise hala yoksul ve 700 milyon kişi açlık çekiyor.

HER YIL 400 MİLYON TON ZEHİRLİ ATIK SULARA KARIŞIYOR

Dünyadaki orman örtüsünün yüzde 10'unun kaybolduğuna dikkat çekilen raporda, her yıl 400 milyon ağır metal, zehirli ve diğer endüstriyel atıkların sulara karıştığı belirtildi.

Dünyadaki sulak alanların sadece yüzde 15'inin bozulmadığı kaydedilen raporda, balık nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ının maksimum seviyede avlandığına, okyanuslarda 400'den fazla oksijeni tükenmiş bölge olduğuna ve denizlerdeki plastik kirliliğinin 1980'den beri 10 kat artığına dikkat çekildi.

BILL GATES DE SIK SIK DİKKAT ÇEKİYOR

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan ve koronavirüsle mücadele için yaptığı bağışlarla konuşulan Bill Gates, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile iklim değişikliği ve sonucunda yaşanabilecek felaketlere vurgu yapmış, 'Koronavirüs salgınından kurtulmanın iklim değişikliğine kıyasla çok daha kolay' olduğu açıklamasıyla dikkat çekmişti.

Aşılar bulunduğu için pandeminin mutlaka sona ereceği görüşünü aktaran Gates, iklimde yaşanabilecek felaketler konusunda benzer fikirde değil, çünkü hükümetlerin bu konuda politikalarını değiştirmediği sürece yeryüzünde kıyamet senaryolarına hazır olmamız gerektiğine dikkat çekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR