İlaç firmalarına rekor ceza
Avrupa Komisyonu, dokuz ilaç şirketini, ucuz ilaçların piyasaya çıkmalarını geciktirdikleri gerekçesiyle 146 milyon Euro cezaya çarptırdı.
DÜNYA , 20 Haziran 2013 Perşembe, 12:17
İlaç firmalarına rekor ceza

Komisyon, Danimarka şirketi Lundbeck'i, şirketlere ürettikleri ucuz ilaçların piyasaya sürülmesini geciktirmeleri karşılığında ödeme yaptığı gerekçesiyle yaklaşık 94 milyon Euro cezaya çarptırdı. Lundbeck'le bu anlaşmaya giren şirketler de para cezası aldı.

Lundbeck, patenti kendisine ait, depresyon ilacı Citalopram'ın ucuz benzerlerini üreten şirketlere rüşvet vermekle suçlanıyor. Komisyon, Lundbeck'in yaptığı anlaşmaların, Avrupa Birliği'nin, rekabeti önleyen anlaşmaları yasaklayan kurallarını ihlâl ettiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu yetkilisi Joaquin Almunia, "Bir şirketin, rakiplerine para ödeyerek, ucuz ilaçların piyasaya sürülmesini geciktirmesi kabul edilemez" dedi.

2009 yılında hazırlanan bir rapor, rekabet kurallarına aykırı olan bu ve benzeri anlaşmalar nedeniyle, tüketicilerin ilaçlara yüzde 20 daha yüksek fiyat ödemek zorunda kaldıklarını gösteriyor.

Joaquin Almunia, "Bu tür anlaşmalar doğrudan doğruya zaten parasal sorunlar içinde olan hastaları, sağlık sistemlerini tehdit ediyor" dedi.

Avrupa Komisyonu, Lundbeck şirketine ait bir iç yazışmada, 'bu tür anlaşmaları sürdürecek bir 'topluluk' oluşturulmasından ve 'koca bir deste' para hazırlanmasından' bahsedildiğini de açıkladı.

Lundbeck şirketi Avrupa Komisyonu'nun kararını kesinlikle reddettiklerini ve verilen cezaya karşı temyiz haklarını kullanacaklarını açıkladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR