İmamoğlu'ndan canlı yayın itirazına tepki
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 26 Kasım günü gerçekleştirilen UKOME toplantısının canlı yayınlanmasına TCDD yöneticisinin itiraz etmesine tepki gösterdi. İmamoğlu " O tarz bireylerin, üst düzey yönetici haline gelmiş olması da kamu adına talihsizliktir" dedi.
GÜNDEM , 27 Kasım 2020 Cuma, 15:50
İmamoğlu'ndan canlı yayın itirazına tepki

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Arel Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen, "1.Örgütlerin Yönetimi Uluslararası Kongresi"nin açılış konuşmasını yaptı.

Örgütlenmeyle ilgili ana kriterlerinin liyakat, verimlilik ve şeffaflık olduğunu vurgulayan İmamoğlu konuşmasında, 26 Kasım günü gerçekleştirilen, İstanbul'a yeni 6 bin taksi teklifinin reddedildiği UKOME toplantısının canlı yayınlanmasına TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acer tarafından itiraz edilmesine atıfta bulundu.

"UKOME'DE CANLI YAYIN ŞEFFAFLIK İLKESİ GEREĞİ"

Şeffaflığın, her kurum için her sorunun çözümünde "ilaç" olduğuna inandığının altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

"Şeffaflık, katılımcılığı ve demokratik bir yönetim anlayışını da teşvik ediyor. Bunun, kendi örgütlenme modelim içerisinde ciddi anlamda faydasını görüyorum. Karar aşamasında birçok konuyu İstanbullunun önüne taşıdığımızı ve bunun bazen, bilinçli ya da bilinçsiz, kamu yöneticileri tarafından da garipsendiğini, reddedilmeye çalışıldığını da görüyorum üzülerek.

Bunlardan en yakını; dün İstanbul'da bir UKOME toplantısı yapıyoruz. Tümüyle kamuyu ilgilendiren, tümüyle kamunun önünde olması gereken, doğruyu, yanlışı herkesin analiz etmesi gereken bir ortamın, şeffaf bir biçimde yayınlanmasını sağlıyoruz uzun bir süreçtir.

Bunu engelleme adına, Türkiye'nin önemli bir kamu kurumunun, önemli bir yöneticisi, önerge veriyor: 'Bu engellensin.' Niye? 'Biz, kamu görevlisiyiz, memuruz...' E niye geldiniz buraya ve neyi konuşuyorsunuz? 'İstanbul'un ulaşım koordinasyonuyla ilgili alınacak kararları.' Her birisi İstanbul halkını ilgilendiriyor mu? 'Evet.'

O zaman, hayatı bu kadar ilgilendiren bir meselenin, vatandaşın önünde tartışılması kadar, iletişimin böylesi güçlü olduğu bir ortamda bu şekilde yapılmasına karşı gelmek, aslında bugünün örgütlenme modelinde bence olmaması gereken bir birey tavrı. O tarz bireylerin, üst düzey yönetici haline gelmiş olması da kamu adına talihsizliktir diye altını çizmek isterim."

"HER ŞEYİ BİLİYORUM EDASINA İSTANBUL HİÇBİR ZAMAN FIRSAT TANIMASIN"

İmamoğlu, göreve geldikleri andan itibaren İstanbul'a, şeffaf anlamda bütüncül bir örgütlenme yapısı olarak baktıklarını vurguladı. Bu örgütlenme modeli içinde, ana unsurları sürecin içine katmayı hedeflediklerinin altını çizen İmamoğlu, amaçlarını, "Bir bireyin, 'Her şeyi biliyorum' edasına, İstanbul hiçbir zaman fırsat tanımasın" sözleriyle özetledi.

İstanbul'un kültür, sanat, ticaret, yaşam, mücadele gibi kavramlarla tanımlanabileceğini belirten İmamoğlu, "Bir insanın tek başına bütün bunlarda uzman haline gelmiş olması mümkün mü? Değil. Bu mucizevi bir durum. Tam aksine; iyi bir örgütlenme modeliyle, iyi bir liderlik, yeni nesil bir liderlik, özgür alanlar, fikrini söyleyebilen yöneticiler, hatta fikrini söyleyemeyen, konuşmayan yöneticin oturmadığı ortak akıl masaları...

Tam aksine; ortak akıl masasına kendisini emanet etmiş bir lider ve bunu halkıyla buluşturma konusunda moderatör görevini iyi yapan bir lider, güçlü bir örgütlenme modelini var eder, diye düşünüyorum. Bizim de şu anda, gerçekten İstanbul'da var etmek istediğimiz, yürütmek istediğimiz örgütlenme modeli bu" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR