İngiltere'de normalleşme krizi
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme adımları kapsamında işe dönüş planını da açıkladı. Johnson'ın ekonomiyi yeniden açma çabaları belirsiz olduğu ve halka güvence vermediği gerekçesiyle eleştirildi.
DÜNYA , 12 Mayıs 2020 Salı, 09:03
İngiltere'de normalleşme krizi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ekonomik faaliyetlere dönüş planını açıkladı. 2 aylık durgunluk ardından ekonominin canlanması için inşaat ve üretim gibi sektörlerde çalışanların işe gitmesi teşvik eden Başbakan'ın planı, .alışanların güvencesini sağlamak konusunda yetersiz ve belirsiz bulundu.

"İngiltere'nin toparlanma stratejisi" başlıklı 51 sayfalık planda, halka toplu taşımayı olabildiğince az kullanmalarını ve maske takmalarını önerildi. Yurt dışından gelenlerden de 14 günlük karantina sürecine uyulması istendi. İşverenin işçi güvenliğini sağlamak için ne yapmaları gerektiği konusunda ayrıntıya yer verilmedi.

Muhalefetteki işçi partisi lideri Keir Starmer, Johnson'un planının halkın işe geri dönüşle ilgili temel soruları yanıtlamadığını söyledi. İşçi sendikaları da planın işçilerin sağlığının korunması için net önlemler alınmadığı ve çalışanlara güvence vermediği gerekçesiyle kararı eleştirdi.

Başbakan plan hazırlanırken İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler'deki özerk yönetimlere de danıştığını söylemişti ama bu bölgelerdeki yönetimler Johnson'ın açıkladığı plana rağmen evde kalın çağrısı yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR