İngiltere'den İŞİD'e katılan Şamima Begüm'e dönüş izni çıkmadı
İngiltere'de Yüksek Mahkeme, 2015'te IŞİD'e katılmak için Suriye'ye giden Şamima Begüm'ün ülkeye dönemeyeceğine hükmetti. Yüksek Mahkeme'nin kararı oybirliğiyle aldığı açıklandı.
DÜNYA , 26 Şubat 2021 Cuma, 15:40
İngiltere'den İŞİD'e katılan Şamima Begüm'e dönüş izni çıkmadı

İki yıl önce ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle İngiliz vatandaşlığından çıkarılan 21 yaşındaki Begüm, bu kararın iptali için mahkemede kendisini savunma üzere İngiltere'ye gelmek istiyordu. Ancak Yüksek Mahkeme, Bangladeş'te de vatandaşlığı bulunmayan Begüm'ün ülkeye dönmesine izin vermedi.​Geçen yıl Temmuz ayında Temyiz Mahkemesi, Begüm'ün kendisini savunma hakkından mahrum bırakıldığını belirterek ülkeye dönüşüne izin verilmesine karar vermişti. Ancak hükümet Yüksek Mahkeme nezdinde karara itiraz etmişti.Londra'daki okulundan iki arkadaşıyla birlikte 15 yaşındayken IŞİD'e katılan Begüm, halen Suriye'nin kuzeyinde ordunun denetimindeki bir kampta tutuluyor.

'Bangladeş vatandaşlığı yok'

Uluslararası hukuka göre bir devletin bir kişiyi vatandaşlıktan çıkarabilmesi için, o kişinin en az bir ülkenin daha vatandaşı olması gerekiyor. Begüm vatandaşlıktan çıkarılma kararıyla 'vatansız' kaldığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu söylüyor. İngiltere hükümetine göre Begüm, doğum yoluyla Bangladeş vatandaşı olmuştu. Bangladeş Dışişleri Bakanlığı ise geçen yıl Begüm'ün Bangladeş vatandaşı olmadığını açıklamıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR