İran'da sular durulmuyor... Ahmedinejad'dan Ruhani'ye mektup!
İran'da 18 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönünde işaretler veren eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Ruhani'ye mektup yolladı. 10 Şubat'taki devrim kutlamalarında Ruhani aleyhinde slogan atan İranlılar sert tepkiyle karşılaşmıştı. Ahmedinejad duruma tepki gösterirken 'yeniden cumhurbaşkanlığına hazırlanıyor' yorumları da gecikmedi.
DÜNYA , 12 Şubat 2021 Cuma, 17:32
İran'da sular durulmuyor... Ahmedinejad'dan Ruhani'ye mektup!

İran'da 18 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönünde işaretler veren eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, önceki günkü devrim kutlamalarında güvenlik güçlerinin destekçilerine müdahale etmesine tepki gösterdi.

Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye hitaben mektup yazdı.

Ahmedinejad, 10 Şubat'taki devrim kutlamalarında başkent Tahran'daki evinin yakınlarında toplanarak gösteri yapmak isteyen destekçilerine güvenlik güçleri tarafından "sert ve baskıcı" şekilde müdahale edildiğini savundu.

Evinin yakınlarındaki Narmek 72 Meydanı'nın kendisine destek veren göstericileri engellemek için kapatıldığını kaydeden Ahmedinejad, "Onları tehdit ettiler ve bazılarını da darbettiler. Devrimin ideallerine duydukları aşkla törenlere katılan masum halkın meydana yaklaşmasına engel oldular. Müdahale öylesine şiddetliydi ki gazilerden bazıları nefes almakta zorlandı." ifadelerini kullandı.

Kendisine destek vermek için toplanan vatandaşların İçişleri Bakanlığı tarafından da tehdit edildiğini öne süren Ahmedinejad, Cumhurbaşkanı Ruhani'ye hitaben, şunları kaydetti:

"Eğer bu eylemler sizin talimatlarınıza ve görüşlerinize uygun değilse veya bu eylemlere karşı çıkıyorsanız, insanlar sizden bu olayın failleriyle kararlı bir şekilde ilgilenmenizi ve kamuoyunu bilgilendirmenizi bekliyor."

ÖNCEKİ SEÇİMLERDE ADAYLIĞI VETO EDİLEN AHMEDİNEJAD YENİDEN CUMHURBAŞKANLIĞINA HAZIRLANIYOR

Ülkede 2005-2013 yılları arasında iki dönem görev yapan muhafazakar siyasetçi Ahmedinejad, adaylığını henüz duyurmasa da en az bir dönem daha cumhurbaşkanı olma planları yaptığına ilişkin işaretler veriyor ancak öncelikle Anayasayı Koruyucular Konseyinden (AKK) onay alması gerekiyor.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Eylül 2016'da Ahmedinejad'a seçimlere katılmamasını tavsiye ettiğini açıklamıştı. Seçimlerde aday olmak isteyenlerin yeterliliğini denetleyen AKK da 2017'de mevcut Cumhurbaşkanı Ruhani'ye karşı yarışmak isteyen Ahmedinejad'ın adaylığını reddetmişti.

Hamid Bekayi ve Rahim Meşai gibi yakınları "yolsuzluk" suçlamalarıyla hapse atılan Ahmedinejad, son yıllarda sık sık Ruhani hükümetine sert suçlamalar yöneltiyor. Ahmedinejad, Hamaney ve ölümünden önce General Kasım Süleymani'yi eleştiren açıklamalar yapmaktan kaçınmamıştı.

Eski Cumhurbaşkanı, Mart 2018'de Süleymani'ye yazdığı mektupta, Bekayi'nin "hapis cezasına çarptırılmasına sessiz kalmakla suçladığı Kasım Süleymani'yi "iş ilişkilerini" açıklamakla tehdit etmişti.

Ahmedinejad'ı destekleyen bir grup, 10 Şubat'ta Tahran'daki evinin yakınlarında toplanarak, kendisinden cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmasını istemişti. Ahmedinejad'a yakın medyada yayınlanan görüntülerde, güvenlik güçlerinin göstericileri engellemek için meydana barikatlar kurduğu görülmüştü.

İRAN DEVRİM KUTLAMALARINA CUMHURBAŞKANI RUHANİ ALEYHİNE ATILAN SLOGANLAR DAMGASINI VURDU

İran'da devrim kutlamaları etkinliklerine motosikletleriyle katılan yüzlerce kişi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani aleyhine sloganlar attı.

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre, İran'da devrimin 42'nci yıldönümü kutlamalarına katılan yüzlerce motosiklet kullanıcısı "Kahrolsun Ruhani" sloganları attı.

Pikap araç üzerinde amigoluk yapan şahsın "Kahrolsun Amerika", "Kahrolsun İsrail" sloganına, seyir halindeki motosikletli kişilerin "Kahrolsun Ruhani" şeklinde cevap vermeleri dikkati çekti.

Motosikletlilerin, İran ve Hizbullah bayrakları taşıdıkları görüldü.

"DEVRİM KUTLAMALARINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ"

İran'da bazı reformist siyasetçiler, devrim kutlamaları sırasında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani aleyhine slogan atılmasını eleştirdi.

Reformist siyasetçi Mustafa Taczade, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ülke lideri Ali Hamaney'in 'hakaret ve iftira atmayı bırakın' tavsiyesinin üzerinden iki hafta geçmeden DEAŞ meşrebi bir grup 'Kahrolsun Ruhani' sloganı attı. Hamaney ve çevresi, bu işe sesiz mi kalacak yoksa kınayacak mı bilemiyorum." ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR