İran'da Telegram krizi
Ülkenin en çok kullanılan sosyal medya uygulamasının kapatılmasını eleştiren Cumhurbaşkanı Ruhani, kararın hükümet tarafından alınmadığını söyledi. Ruhani'nin sözleri mollaları kızdırdı, din adamı Recebi cumhurbaşkanının karara muhalefet etme hakkı bulunmadığını söyledi.
DÜNYA , 05 Mayıs 2018 Cumartesi, 13:56
İran'da Telegram krizi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 80 milyon İranlının kullandığı Telegram'ın hükümet tarafından yasaklanmadığını ve kararı onaylamadığını belirtti.

Konuyla ilgili Instagram hesabından paylaştığı açıklamada Ruhani, İran yargısının ülkedeki en popüler mesajlaşma uygulaması Telegram'a erişim yasağı getirmesini eleştirdi.

Ruhani, "Telegram'a erişimin engellenmesi kararı ne hükümet tarafından alındı ne de hükümetin onayıyla uygulandı" ifadelerini kullandı.

Hükümetin politikasının interneti kontrol altına almak değil, güvenli hale getirmek olduğunu kaydeden Ruhani, "Şimdiye kadar hiçbir sosyal medya ya da mesajlaşma uygulaması hükümet tarafından engellenmedi ve engellenmeyecektir" açıklamasında bulundu.

Ruhani'ye tepki gösteren ülkedeki din adamlarından Ayetullah Mahmud Recebi ise Telegram'a yargı tarafından erişim engeli getirilmesi kararının hukuk çerçevesinde alındığını ve Cumhurbaşkanı'nın karara muhalefet etme hakkının bulunmadığını savundu.

Tahran Başsavcılığı tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, Telegram'ın 'ulusal güvenlik' gerekçesiyle şifre kırıcılarla dahi erişimi mümkün olmayacak şekilde kapatılmasına karar verildiği duyurulmuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR