İran, Japonya ve AB'nin arabuluculuğunu ümit ediyor
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Japonya ve AB'nin, ABD yaptırımlarına karşı Başkan Biden'ı ikna etmesini beklediğini söyledi.
DÜNYA , 16 Şubat 2021 Salı, 09:02
İran, Japonya ve AB'nin arabuluculuğunu ümit ediyor

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Kyodo ajansına verdiği röportajda İran'a karşı ABD yaptırımları, Japonya'nın olası arabuluculuğu ve Japon bankalarındaki İran'a ait varlıklara ilişkin konuştu.

Zarif, ülkesine karşı, önceki ABD Başkanı Donald Trump yönetimince yürürlüğe konulan ekonomik yaptırımların kaldırılması için Japonya ve Avrupa Birliği'nin (AB), ABD Başkanı Joe Biden'ı ikna etmesini beklediğini belirtti.

Japonya'nın 'İran'ın eski bir dostu' ve ABD ile iyi ilişkilere sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Zarif, "Özellikle uluslararası hukuk alanında Japonya'nın bir dost olarak hareket etmesini umuyoruz" dedi.

ABD'nin uyguladığı yaptırımların yasa dışı olduğunu niteleyen Zarif, "ABD uluslararası hukuku ihlal ettiğinden Japonya'nın üstleneceği en iyi rol, onların yasa dışı kararlarını uygulamayacaklarını Amerikalılara göstermektir" dedi.

Zarif, Eylül 2020'de göreve gelen Başbakan Suga Yoşihide hükümetine, ABD yaptırımları sebebiyle Japon bankalarında dondurulmuş şekilde tutulan İran'a ait sermaye ve varlıklara yönelik kısıtlamaları hafifletmesi çağrısında bulundu.

Zarif'e göre yaptırımlar sebebiyle yaklaşık 10 milyar dolara yakın İran'a ait dondurulmuş sermaye ve varlıklar Japonya ve Güney Kore'de dondurulmuş konumunu koruyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR