İş dünyası Gezi'yi önemsemez
TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, Gezi Parkı'nda yaşanan olayların sektöre hiçbir etkisinin olmayacağını söyledi.
BURSA , 21 Haziran 2013 Cuma, 11:22
İş dünyası Gezi'yi önemsemez

Bursa'daki Taşıt Araçları Yan Sanayiciler Derneği (TAYSAD) üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısından önce basın mensuplarının sorularını cevaplayan TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, gündemdeki konuları değerlendirdi. Gezi Parkı'nda yaşanan olayların otomotiv ihracatına ve olayların sektöre hiçbir etkisinin olmayacağını belirten Dudaroğlu, “Çünkü oradaki istekler farklı. Belki Türkiye'nin dışarıdan görünen imajını biraz negatif yönde etkileyebilir ama uzun süreli devam edecek bir süreç olmadığı için iş dünyası bunu pek önemsemez. Özellikle üyelerimizden bize yansıyan olumsuz iş kaybı yönünde bir şey yok” dedi.

Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımızın ister istemez azalmakta olduğunu belirten Dudaroğlu, “Biz tedarik yapan üyelerimizi pazar çeşitliliğine gitmelerini öneriyoruz. Üyelerimize Amerika Kıtası, Rusya Bölgesi, Afrika Kıtası ve Uzak Doğu Bölgelerindeki pazar çeşitliliğinden bahsediyorum. Oralara ciddi çalışmalar var. Son dönemde Çin'in tehdit olmaktan çıkıp fırsat oluşturduğunu fark ediyoruz. Otomotiv sanayimizde tedarikçiler arasında ihracat rakamları fena değil. En azından düşme eğiliminde değiliz. Geçen seneye nazaran baktığımızda biraz daha yukarı çıkma grafiği gözümüze çarpıyor” diye konuştu.

"ÜRETİMDE OLUMSUZLUK YOK"

Kur artışı ihracata olumlu yansırken ani dalgalanmaların üretim açısından maliyetleri olumsuz etkilediğinin altını çizen Dudaroğlu, “Gerekli merciler ile yapılan görüşmelerde döviz kurlarının gerçeği yansıtmadığını söylediler. İhracatımıza olumlu yansıyacağı için doların 1,90 seviyesinde olmasını arzu ederiz. Ani dalgalanmaların olmasını arzu etmiyoruz. Enflasyona bağlı olarak dolar 1,90 olarak kalacaksa bunun sürdürülebilir olması temennimiz. Onun için Merkez Bankası'nda ciddi çalışmalar var. Ben çok büyük bir tehlike görmüyorum" diye soruya yanıt verdi.

Sektör olarak 2012'deki rakamları koruma hedefi belirlediklerini ifade eden Dudaroğlu, mevcut durumu korumak isterken yatırımı da ötelemek zorunda kalabileceklerini söyledi. Onun için bu dönemde çok fazla yatırım olamayacağı belirten Dudaroğlu, “Belki yenileme yatırımları olur. Yatırım yapılabilmesi sadece ana sanayinin getireceği projelerle olabilir. O projeler hayata geçtikçe yatırımlar olur. Bunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz. Şu anda ortada konuşulan çok önemli projeler de olmadığı için 2013'te insanlar mevcudu koruyacak. 2013'te bildiğimiz yatırımlar yok” dedi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR