İsrail askerleri sınırı geçti ve...
İsrail'in, Suriye ile arasındaki Golan Tepeleri'nde ateşkes hattını geçerek büyük iş makinalarıyla siper kazdığı iddia edildi.
DÜNYA , 11 Temmuz 2016 Pazartesi, 22:08
İsrail askerleri sınırı geçti ve...
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail ordusuna  ait iki buldozer, askerlerin korumasında, İsrail ile Suriye arasındaki Golan Tepeleri'nde ateşkes hattı olarak kabul edilen bölgenin 3 yüz metre içerisine  girdi. 

Kaynaklar, buldozerlerin sınırdaki Kuneytra ilinin Bireyka beldesine  bağlı Tel Akeşe bölgesinde siperler kazdığını ve halen de kazmaya devam ettiğini  ileri sürdü. Kaynaklar, İsrail'in böylelikle ateşkes hattını Suriye'nin daha fazla  içine taşıma çabasında olduğunu savundu.

İsrail, geçen yıl da Golan Tepeleri'ndeki ateşkes hattına girerek 4  metre derinliğinde ve yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda hendek kazmıştı. Hendeklerin, Suriye'de devam eden iç savaştaki muhalif grupların ve çatışmalardan  kaçan mültecilerin sınırı aşma girişimlerini engellemeye yönelik bir adım olduğu  iddia edilmişti.

Golan Tepeleri, Haziran 1967'de Altı Gün Savaşı olarak bilinen  Arap-İsrail Savaşı'nın ardından İsrail işgali altına girmişti. İsrail, 1981'de  Golan'ın ele geçirdiği bölümlerini çeşitli uluslararası kararlara rağmen ilhak  etmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR