İsrail'de bayram kutlamasında yaşanan faciaya soruşturma açılacak
Yahudilerin Lag B'Omer Bayramı'nın kutlaması sırasında yaşanan izdihamda 45 kişi hayatını kaybetmiş, 150 kişi de yaralanmıştı. İsrail Devlet Denetçişi Matanyahu Englman, Lag B'Omer Bayramı'nda yaşanan faciaya ilişkin soruşturma açılacağını duyurdu.
DÜNYA , 04 Mayıs 2021 Salı, 09:29
İsrail'de bayram kutlamasında yaşanan faciaya soruşturma açılacak

İsrail'de Meron Dağı'nda Yahudilerin Lag B'Omer Bayramı'nın kutlaması sırasında yaşanan izdihamda 45 kişi hayatını kaybetmiş, 150 kişi de yaralanmıştı. İsrail hükümetin ve devletin faaliyetlerini denetleyen İsrail Devlet Denetçisi Matanyahu Englman, yaşanan faciaya ilişkin soruşturma açılacağını duyurdu.

Englman, olayın gerçekleştiği koşulları inceleyeceğini açıklayarak, "Bu trajediye yol açan koşulları araştıracak özel bir denetim başlatmak istiyorum" ifadesini kullandı.İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu pazar gününü ulusal yas ilan etmişti.

POLİS VE YETKİLİLERE 'İHMAL' SUÇLAMASI

İsrail'in kuzeyindeki Safed kenti yakınlarında bulunan Meron Dağı'nda Lag BaOmer Bayramı kutlamalarında yaşanan 45 kişinin hayatını kaybettiği izdihamda polis ile Din İşleri Bakanlığı ihmal ve tedbirsizlikle suçlandı.

İhmal ve tedbirsizlikle suçlanan İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, "Meron Dağı'ndaki trajik kazayla ilgili polislerin soruşturulması dosyası adalet bakanlığına devredilecek." ifadeleri kullanıldı.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Kuzey Bölgesi Emniyet Müdürü Shimon Lavi, yaşanan olayın sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunu ifade etti.

Lavi, olay yerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Her türlü soruşturma ve incelemeye hazırım, ancak rica ediyorum, lütfen araştırmanın sonuçlarını bekleyin." dedi.

Yerel basına konuşan bazı görgü tanıkları, izdihama bölgedeki polis barikatlarının neden olduğunu iddia etti. Ayrıca polis, alana belirlenenden fazla kişinin girişine izin vermekle eleştiriliyor.

Öte yandan İsrail Din İşleri Bakanlığı da bölgede kutlama yapılmasına izin verdiği için tedbirsizlikle suçlandı.

İsrail Din İşleri Bakanlığından bir mühendisin söz konusu bölgede inceleme yaptıktan sonra alanda kutlamalar yapılmasına izin verdiği yerel basına yansıdı.

Kimliği açıklanmayan mühendisin soruşturma kapsamında ifadesine başvurulmasının beklendiği belirtilirken, izdihamın olduğu gece 15 binden fazla kişinin toplanmasının uygun görülmediği alanda 100 bine yakın kişinin bulunduğu kaydedildi.

Tedbirsizlikle suçlanan polis için ise Netanyahu, "Söylemeliyim ki, buradaki polis hızlı bir tahliye gerçekleştirdi. Çok daha büyük bir trajediyi engelleyen tahliye ve güvenlik güçlerine minnettarız." ifadelerini kullandı.

Netanyahu, "Böyle bir trajedinin tekrarlanmaması için temel, ciddi ve derinlemesine bir inceleme yapacağız." dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR