İşte Gemlik'te üretilecek yerli otomobilin üretim üssü
Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretilecek yerli otomobilin üretim üssü havadan görüntülendi.
BURSA , 27 Aralık 2019 Cuma, 17:52
İşte Gemlik'te üretilecek yerli otomobilin üretim üssü

Gemlik yerli otomobilin üretim merkezi olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin tanıtımında fabrikanın Bursa'nın Gemlik ilçesinde olacağını açıkladı. Erdoğan, Gemlik'te Türk Silahlı Kuvvetlerine ait büyükçe bir yer olduğunu, yaklaşık 4 milyon metrekarelik bu alanın takriben 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceklerini, süratle fabrikanın yapımına başlayacaklarını dile getirdi.

Yerli otomobilin üretim üssü olacak olan Gemlik'teki askeri alan lojistik imkanları ve İstanbul-Bursa-İzmir Otobanı'nın tam ortasında yer almasıyla dikkat çekiyor. Limanlara, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye yakınlığı büyük avantaj olarak görülen alanda projenin başlaması ile birlikte askeri haranın ise Karacabey'e taşınma ihtimalinin bulunduğu öğrenildi.

"Yerli otomobil üretiminin Bursa'da yapılması Türkiyemizin yeni ekonomi modeline geçişinde üçlü sac ayağı olacaktır"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, "Bursa, gelişmiş imalat altyapısını ve yan sanayisini ileri teknolojiye uyarlayarak Türkiyemizin milli otomobil üretiminde de en güçlü şekilde hissettirecektir. İlk Türk otomobil fabrikasının kurulduğu şehir olan Bursa, bilgisi, tecrübesi ve güçlü potansiyeliyle ülkemizin 60 yıllık milli otomobil üretme hayalini gerçeğe dönüştürmesinin mutluluğunu ve heyecanını taşımaktadır. Küçük ve orta ölçekli firmalarımız için planladığımız KOBİ OSB ve Türkiye'nin yeni sanayi devrimine geçişinde sembol olan TEKNOSAB ile birlikte yerli otomobil üretiminin de Bursa'da yapılması Türkiyemizin yeni ekonomi modeline geçişinde üçlü sac ayağı olacaktır" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR