İşte seçimin iptal edildiği yerler
30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından yapılan itirazlar üzerine 1 il, 4 ilçe ve bir beldede seçimler iptal edildi. İşte seçimin tekrarlanacağı yerler...
GÜNDEM , 06 Nisan 2014 Pazar, 17:25
İşte seçimin iptal edildiği yerler

Yerel seçimlerin ardından yapılan itirazlar üzerine Ağrı, Çankırı'nın  Şabanözü, Bitlis'in Güroymak, Sivas'ın Ulaş ve Tokat'ın Yeşilyurt ilçesiyle  muş'un Serinova Beldesi'nde seçimler tekrarlanacak.
 
BDP'nin, Ağrı'daki yerel seçimlerin iptali yönündeki itirazını  değerlendiren Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı "yerel seçimlerin iptali"  kararını kabul eden İl Seçim Kurulu, seçimlerin 1 Haziran'da yeniden yapılmasına  karar verdi.
 
BDP Ağrı Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık ve Ak Parti Ağrı Belediye  Başkan adayı Hasan Arslan, konuya ilişkin Adliye Sarayı önünde gazetecilere  açıklama yaptı.
 
Sakık, oyların yeniden sayılmaya başlanmasında gördükleri noksanlıklar  ve ortamın gerginleşmesinden dolayı Merkez İlçe Seçim Kurulu'na seçimin yeniden  yapılması için talepte bulunduklarını söyledi.
 
Taleplerinin olumlu karşılandığını ve seçimin 1 Haziran'da yapılması  için karar alındığını belirten Sakık, "İl Seçim Kurulu'nun, oyların yeniden  sayılmasıyla ilgili verdiği bir karar vardı. 30 saat süren sayımdan sonra 24  sandıkta yapılan sayımdan bizim 150'ye yakın oyla önde olmamıza rağmen, biz bu  sürecin bu şekilde gitmemesi için, yani şehrin gerginliği, buradaki halkımızın  duyarlılığından dolayı, bu akşam bütün arkadaşlarımızla bir durum değerlendirmesi  yaparak seçimlerin ertelenmesi konusunda talebimiz olmuştu. İlçe Seçim Kurulu da  bu kararı yerinde görerek konuyu İl Seçim Kurulu'na aktardı. İl Seçim Kurulu da  seçimin 1 Haziran'da yeniden yapılması konusunda karar kıldı" dedi.
 
AK Parti adayı Arslan da seçimin iptali için BDP'nin yaptığı talepten  4 gün önce kendilerinin aynı konuyla ilgili taleplerinin olduğunu anımsatarak,  seçime şaibe karıştığını ve bunun için seçimin iptal edilmesi gerektiğini ifade  etti.
 
31 Mart Pazartesi günü BDP Ağrı İl Başkanı Necmettin Efe, Ağrı  Belediye Başkanlığı'nı 10 oy farkla adayları Sırrı Sakık'ın kazandığını  bildirmiş, bu karara AK Parti Ağrı İl Başkanı Abbas Aydın itiraz etmişti. Merkez  İlçe Seçim Kurulu'na yapılan itirazlar neticesinde bazı sandıklardaki oylar  yeniden sayılmıştı.
 
AK Parti adayının 4 oy farkla belediye başkanlığını kazandığı  Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde, MHP'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu  Başkanlığı da seçimleri iptal etti.
 
MHP İl Başkanı Yusuf Naci Bayındır, yaptığı açıklamada, Şabanözü  ilçesinde 30 Mart'ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından itirazları üzerine  belediye başkanlığı için kullanılan oyların tekrar sayıldığını söyledi.
 
Tutanaklarda bazı usulsüzlüklerin ortaya çıktığını iddia eden  Bayındır, şunları kaydetti:
 
"İl Seçim Kurulu, itirazı yerinde buldu. Şabanözü ilçesinde seçimlerin  iptaline karar verildi. Sandıklarda kullanılan oylarda özellikle 1008 nolu  sandıkta, 9 engelli vatandaşımızın oylarını bizzat sandık başkanının kullandığı  tespit tutanaklarıyla da belirlendi. Seçimlerin 1 Haziran'da yapılması  kararlaştırıldı. Bize de bugün itibarıyla tebliğ edildi."
 
 İlçede resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti Belediye Başkan adayı Ali  Çapcı bin 857,  MHP'nin adayı Mustafa Karakaya bin 853 oy almıştı.
 
BDP adayının 32 oy farkla seçimi kazandığı Güroymak ilçesinde AK  Parti'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, seçimleri iptal  etti.
 
İlçede seçimlerin 1 Haziran'da yenilenmesini kararlaştıran İl Seçim  Kurulu Başkanı Nurullah Bodur, 2 sandıkta usulsüzlük olduğunu tespit ettiklerini,  bu nedenle seçimin 1 Haziran'da yapılmasını kararlaştırdıklarını söyledi.
 
İki parti yetkililerinin karara saygı duyduğunu ifade eden Bodur,  şöyle konuştu:
 
"Bir sandıkta yurt dışında olan 2 kişinin oy kullandığını tespit  ettik. Ayrıca aynı sandıkta 3 oy da şaibeli çıkınca o sandık bize şüpheli geldi.  Çünkü sandıkta sadece BDP'ye oy çıkmıştı. Bu nedenle 'seçmenler baskı altında  kalmış olabilir' diye o sandıktan şüphelendik. Başka bir sandıkta ise usulsüzlük  vardı. İki partinin yetkilileriyle konuştuk. Vereceğimiz karara saygı  duyacaklarını belirttiler. Biz de seçimin 1 Haziran'da yapılmasını  kararlaştırdık."
 
Sivas'ın Ulaş ilçesinde seçimlerin iptal edilmesi ve 1 Haziran'da  yeniden yapılması kararlaştırılırken, seçimlerle ilgili kesin kararı, Yüksek  Seçim Kurulu verecek.
AK Parti Ulaş İlçe Başkanlığı, belediye başkanlığı seçimini 34 oy  farkla kazanan CHP adayı Hüseyin Gülkanat'ın, önceki yıllarda yargılandığı bir  davada ceza aldığı, bu cezadan dolayı sabıka kaydının bulunduğu ve seçilme  yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu.
 
İtiraz dilekçesini inceleyen kurul, Gülkanat'ın "seçilme yeterliliğine  sahip olmadığı" gerekçesiyle, AK Parti İlçe Başkanlığı'nca yapılan itirazın oy  çokluğuyla kabulüne karar verdi.
 
 Kurul, bu kararına, önceki yıllarda "görevi kötüye kullanmak" suçundan  yargılandığı davada bir yıl hapisle cezalandırılan ve bir yıl süreyle  memuriyetten yoksun kılınması kararlaştırılan Gülkanat hakkında, arşiv kaydına  alınan söz konusu cezaların infazından sonra mahkemece verilmiş "memnu (yasak)  hakların iadesine" ilişkin bir karar olmamasını gerekçe gösterdi ve belediye  başkanlığı seçimlerinin iptal edilerek 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar  verdi.
 
CHP adayı Gülkanat ise İl Seçim Kurulu'nun iptal kararı için Yüksek  Seçim Kurulu'na başvuracağını bildirdi.
 
Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre, bin 410 oy  alan AK Parti'nin adayı Kazım Misafir, yeniden belediye başkanlığına seçilirken,  MHP'nin adayı Kübra Sever Taşkıran bin 360 oy aldı.
 
İl Seçim Kurulu, MHP'nin adayı Taşkıran'ın, engelli vatandaşların  yerine 1007 nolu sandık başkanının oy kullandığı gerekçesiyle yaptığı itiraz  üzerine, seçimin iptaline ve 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar verdi.
 
Bunun üzerine, AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu'na başvurduğu  belirtildi.
 
AK Parti'nin 2 oy farkla seçimi kazandığı Muş'un Serinova beldesinde,  CHP'nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, belde belediye  başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerini iptal etti. Beldede seçimlerin  1 Haziran'da yenilenmesi kararlaştırıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR