İşte tutanaklara yansıyan Bursa'daki darbe gerçeği
Bursa'da 15 Temmuz darbe gecesinde İl Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan ve garnizonda fiilen emir komutayı alan; ancak mahkemedeki beyanlarında bunu inkar eden dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'u olay gecesi jandarma tutanakları ve tanık beyanları ele verdi.
BURSA , 11 Haziran 2017 Pazar, 11:49
İşte tutanaklara yansıyan Bursa'daki darbe gerçeği

8. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan eski Bursa Jandarma İl Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, darbe girişiminde rol almadığını, ismini sıkıyönetim atama listesine yazanlardan da şikayetçi olacağını söylemişti. Ancak o geceye ait İl Jandarma Komutanlığı tutanakları ve mahkemede ifade veren tanıkların beyanları olayın hiç de anlatıldığı gibi olmadığını ortaya koydu. Akkuş'un garnizonda yaklaşık yarım saat darbe emir komutasını yürüttüğü tutanak ve ifadelere yansıdı.

Tutanaklarda Yurdakul Akkuş, saat 23.00'te İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Hakan Demirörs'ü arayarak, "Sıkıyönetim komutanı olarak atandım. Benden başka kimseden emir alma. İl jandarmada görevli tüm personeli en kısa sürede komutanlıkta topla, çağır" emrini verdi.

Bölge Komutanlığı Erkan Başkanı Albay Kemal Şahintürk ile birlikte eş zamanlı olarak nizamiyeden komutanlığa giren Yurdakul Akkuş'un harekat merkezine giderek Ankara'dan gelen darbe emirlerini okuduğu, bu emirleri ilçelere mesaj olarak gönderdiği, bütün personelin de İlçe Bölük Komutanlığı ve jandarma karakollarına toplanması talimatını verdiği, habercisi olan 2 eri de "gidin silahlanın, mermileri alın ve tam dolduruş yaparak gelin" şeklinde talimat verdiği de tutanak ve kışladaki görevli personel ifadelerinde yer aldı.

"Halk ulaşmasın" diye jandarmanın 156 ihbar hattını da kapattıran Akkuş'un daha sonra makamına geçtiği, talimatı üzerine de ilçelerde personel toplanmasının başladığı tutanaklarla ve ifadelerle tespit edildi. O gece Yurdakul Akkuş'tan sonra nizamiyeye gelen dönemin Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık'ın müdahalesiyle darbe girişiminin kesildiği, silahlanan erlerin darbeci Akkuş'un yanına gitmesinin önlendiği, Yurdakul Akkuş'un nizamiyeden dışarı atılarak, çağrı üzerine gelen personelin de dağıtıldığı tutanaklarda yer aldı.

Nizamiyede o gece görevli olan astsubay ve uzman çavuşlar ifadelerinde, "Bölge Komutanımız, kendisine darbeci Yurdakul Akkuş'un emrini ileten uzman çavuşu dövdü. Bölge Komutanımız Albay Akkuş'a da 'Ben Cumhurbaşkanımız ve Genelkurmay Başkanımızdan emir alırım. Başka yerden emir almam. Haram lokma yemedim, vatana milletime ihanet etmem' diyerek nizamiyeden dışarı attı" dediler.

Öte yandan, o gece 23.30'da sonlandırılan darbe girişimiyle ilgili adli makamların çalışmalarının sürdüğü, bu kapsamda o gece İl Jandarma Komutanlığı kışlasında resmi görevli olup darbeci albayın faaliyetlerine şahit olan personelin tamamının ifadesinin alınmasıyla gerçeklerin daha da ortaya çıkacağı öğrenildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR