İsveçli dev binlerce kişiyi çıkarmaya hazırlanıyor!
Dünya genelinde çoğu IKEA mobilya mağazasının sahibi olan IKEA Group, başta merkezi destek görevlerinde bulunan idari personel olmak üzere önümüzdeki birkaç yıl içinde 7 bin 500 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurdu. IKEA Global tarafından yapılan açıklamaya istinaden, IKEA Türkiye, IKEA Group'un önümüzdeki 2 yıl içerisinde gerçekleştireceği organizasyonel yapılanmanın kapsamına dahil olmadığını açıkladı.
EKONOMİ , 22 Kasım 2018 Perşembe, 14:22
İsveçli dev binlerce kişiyi çıkarmaya hazırlanıyor!

Bugün IKEA Global tarafından basına yapılan açıklamaya istinaden,

IKEA bir taraftan işten çıkarma yaparken diğer taraftan da yeni mağaza formatlarıyla ve online olarak büyüyerek, hizmet yelpazesini artırarak ve dijital konulara yatırım yaparak 11 bin 500 yeni istihdam yaratmayı öngörüyor.

IKEA, perakendecilik sektöründeki ve tüketici taleplerindeki hızlı değişime uyum sağlamak için dijital platform ve nakliyat alanında dönüşüm sürecinde.

Beklenen işten çıkarmalar şirketin toplam iş gücünün yaklaşık yüzde beşine denk geliyor.

IKEA Group CEO'su Jesper Brodin, organize olma şekillerini basitleştirmeleri gerektiğini belirtti ve "Düzenlediğimiz yolu basitleştirmemiz gerekiyor. Son yıllarda kaynaklara çok farklı şekillerde yatırım yaptık. Ve dürüst olmak gerekirse, şimdi, organizasyonumuzun bazı bölümlerinde, iki kez tekrarlanan işimiz olduğunu görüyoruz" dedi.

"IKEA Türkiye dahil değildir"

Bugün IKEA Global tarafından basına yapılan açıklamaya istinaden, IKEA Türkiye'den de açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"IKEA Group'un önümüzdeki 2 yıl içerisinde gerçekleştireceği organizasyonel yapılanmanın kapsamına IKEA Türkiye dahil değildir.

IKEA Türkiye operasyonu, MAYA Holding A.Ş'nin ana hissedarı olduğu Mapa Mobilya ve Aksesuar A.Ş tarafından yürütülmektedir.

IKEA Türkiye 2018 yılında 2 yeni mağaza açarak yaklaşık bin kişilik doğrudan ve dolaylı yeni istihdam yaratmıştır."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR