İtalya'da normalleşme başladı
İtalya'da vaka sayılarında yatay seyir devam ederken, hayatın normale dönmesiyle ilgili önemli bir adım atıldı. Kademeli normale dönüşün ikinci aşaması başladı.
DÜNYA , 04 Mayıs 2020 Pazartesi, 15:57
İtalya'da normalleşme başladı

Dünyada en çok ölüm vakasının görüldüğü ikinci ülke İtalya, normalleşme adımları atmaya başladı. Yaklaşık 29 bin kişinin hayatını kaybettiği ülkede ticaret, günlük hayat ve kamu hizmetlerinde kısıtlamalar gevşeildi.

İnşaat, imalat ve toptan ticaret sektörlerinde çalışan 4.4 milyon kişi işbaşı yaptı. İnsanların aile yakınlarını ziyaret etmelerine izin verildi, toplu olmamak şartıyla spor yapmanın önü açıldı. Park ve bahçeler kullanıma açıldı. Ancak kamuya açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

İtalya yeni süreci, "virüsle yaşanacak dönem" olarak tanımlıyor. Amaç, sosyal hayatı durdurmadan virüsle mücadele etmek. Ülkede izin belgesiyle sokağa çıkma uygulaması devam ediyor. Daha önce tamamen durdurulan toplu taşıma da yarı kapasiteyle hizmet dönemi başladı. Yerel yönetimler, otobüsleri sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenledi.

Ülkede ilk ve orta dereceli okulların henüz açılması gündemde değil. Ancak üniversitelerde sınav ve etkinlikler yapılabilecek.

Normalleşme adımlarıyla ilgili bir Başbakanlık kararnamesine göre, 11 Mayıs'ta kütüphane, sergi, müzeler, 1 Haziran'dan itibaren ise restoran, kafe ve kuaför salonları açılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR