İzci kampında çocuklara yapılanlar şok etti
Gebze, Darıca ve Çayırova’daki izcilik kulübü üyesi 23 çocuğa silah eğitimi verildiği ortaya çıktı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
GÜNDEM , 20 Haziran 2013 Perşembe, 11:14
İzci kampında çocuklara yapılanlar şok etti

MHP Milletvekili Lütfü Türkkan’ın soru önergesine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın verdiği yanıt, üç izci kampında silah eğitimi skandalını ortaya çıkardı.

Buna göre; Gebze’deki Cevher, Darıca’daki Eskihisar ve Çayırova’daki Pırlanta kamplarında 10-14 yaş grubundaki 23 çocuğa ateşli silah eğitimi verildi.

Çocuklara silah eğitimi verildiğini doğrulayan Bakan Suat Kılıç, "Eğitimi onaysız olarak gerçekleştiren izci liderlerinin görevlerine, kendi kulüp yöneticileri tarafından son verilmiştir” dedi.

Konuyla ilgili inceleme başlatıldığını ifade eden Kılıç, “Ayrıca bakanlığımızca Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’na olayın incelenmesi için gerekli talimat verilmiştir" diye konuştu.

Türkiye’deki izcilik eğitiminin diğer ülkelerdeki gibi yapıldığını vurgulayan Kılıç, şu ifadeleri kullandı: “İzcilik kamplarında avcılık, atıcılık, okçuluk, eskrim, cirit gibi branşların yanı sıra arama kurtarma, sivil savunma, ilkyardım, itfaiye, çevre koruma, trafik, telsiz, atma binme, dağ bisikleti, kano, dağcılık, badminton, yüzme, dalma, yelken, paraşüt ve müzik gibi alanlarda eğitimler verilmektedir.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR