Kadın garson çalıştıran iki birahaneye molotoflu saldırı
Tunceli’de kadın garson çalıştıran iki birahaneye bir grup gösterici motolof kokteylleri ile saldırdı. Atılan molotoflar nedeniyle 2 birahane yanarak kullanılmaz hale gelirken, saldırganları polis gaz bombası ve tazyikli su kullanarak güçlükle dağıttı. Tunceli’de önceki yıllarda kadın garson çalıştıran birahanelere yönelik yapılan saldırılarda bugüne kadar 7 kişi hayatını kaybederken, 30’dan fazla kişi de yaralanmıştı.
GÜNDEM , 18 Nisan 2014 Cuma, 10:28
Kadın garson çalıştıran iki birahaneye molotoflu saldırı

Tunceli’de BDP Gençlik Meclisi üyesi yaklaşık 300 kişilik bir grup dün akşam saat 20.00 sırlarında kent merkezindeki Sanat Sokak üzerinde toplanıp, 'Kutsallarımız ve ahlaki değerlerimizin yozlaşmasına ve sömürgeciliğe izin vermeyeceğiz' yazalı pankart açtı.

PKK flamaları da taşıyan grup, sloganlar atarak yürüdükleri Seyit Rıza Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Burada konuşan bir kadın, devletin yozlaşmaya ve birahanelerde kadınların çalıştırılmasına bilinçli izin verdiğini ileri sürüp, "Özellikle devlet Dersim’de hukuk sistemi çerçevesinde her tarafta askerin, polisin gözetiminde birahanelerde kadınlar düşürülmüş ve metalaştırılarak her tarafta fuhuş olanaklarını arttırmıştır. Kadın ve gençlik şahsında toplumu düşüren erkek egemenli, erkek zihniyetine karşı bizlerde irademizi yok soyanlara karşı örgütlü mücadelemizi arttırarak değerlerimize yapılan hiçbir saldırıya karşı cevapsız kalmayacağız. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz sömürgeci politikalara karşı örgütlülüğümüz büyüyerek devam edecektir" dedi.

KADIN GARSON ÇALIŞTIRAN 2 YERE MOLOTOF KOKTEYLİ ATTILAR

Açıklamanı ardından yüzlerini kapatan bir grup kadın garson çalıştıran birahanelerin bulunduğu Hürriyet Caddesi’ne gidip burada çantalarından çıkardıkları molotof kokteyllerini iki birahanenin camlarını kırarak içeriye fırlattı. Atılan molotoflar nedeniyle yangın çıkarken, alevler kısa süre içinde iki işyerini de sardı. Birahaneler yanarken, gruplar yine molotof atmayı sürdürdü. Saldırgan grup, polisin gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalesi sonucu uzaklaştırıldı. Yanan biranelerden biri polisin TOMA aracı ile su sıkmasıyla, diğeri ise olay yerine gelen itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.
 

POLİS GAZ BOMBASI İLE MÜDAHALE ETTİ

Bu sırada ara sokaklara kaçan göstericiler kurdukları barikatlarla yolları kapattı. Polis ile grup arasında saatlerce gerilim yaşandı. Saldırganlar Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bir birahanenin de camlarını attıkları taşlarla kırıp, içerideki eşyaları da tahrip etti. Olay yerine sevk edilen takviye polis ekipleri zırhlı araçlardan yoğun gaz bombası atarak, grupları dağıttı.
 

DAHA ÖNCE 7 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Tunceli’de önceki yıllarda kadın garson çalıştıran birahanelere yönelik yapılan saldırılarda bugüne kadar 7 kişi hayatını kaybederken, 30’dan fazla kişi de yaralanmıştı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR