Kadının sesi Nilüfer'de yankılandı
'25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Nilüfer'de düzenlenen etkinliklerde "İtirazım var" sloganıyla yürüyen kadınlar, şiddete isyan etti.
BURSA , 26 Kasım 2019 Salı, 08:58
Kadının sesi Nilüfer'de yankılandı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde Nilüfer'de bir araya gelen çok sayıda kadın, şiddetin son bulması adına haykırarak tepkilerini dile getirdi. Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi'nin organize ettiği etkinlikte, Nilüfer Kent Konseyi önünde toplanan çok sayıda kadın, 'İtirazım var' sloganı ile ellerinde dövizlerle yürüdü. Yürüyüşe Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer, Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Vildan Özkula, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş ile Nilüfer Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. Yürüyüş sırasında, abisi tarafından öldürülen Günay Torun'un annesi Zübeyde Mızrakçı da, gözyaşları içerisinde haykırarak kadın cinayetlerinin son bulmasını istedi.

Çeşitli sloganlar ve şarkılar eşliğinde gerçekleşen yürüyüş Nilüfer Belediyesi Halk Evi önünde son buldu. Gördüğü şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınlar anısına saygı duruşunda bulunan kalabalık, taşınan pankartları da Halk Evi'ne astı.

"TÜM ŞİDDET EYLEMLERİNİN KARŞISINDAYIZ"

Yürüyüş sonrası açıklamalarda bulunan Nilüfer Kadın Meclisi Başkanı Nergis Döner, kadınların omuz omuza vererek birçok engeli aşabileceğini ifade etti. Tüm kadınları yaşanan şiddeti durdurmak adına birlik ve dayanışma içerisinde olmaya davet eden Nergis Döner, "Kadına yönelik her türlü erkek şiddeti ile duygusal, cinsel, sözlü, fiziksel, ekonomik şiddetle mücadele yürütmek olmazsa olmazımız. Çocuğa, doğaya, hayvana yönelik yapılan tüm şiddet eylemlerinin karşısındayız. Geçtiğimiz ekim ayında erkekler, 36 kadını yaşamından kopardı. 2019'un ilk on ayında 377 kadın katledildi. 532 kadına şiddet uygulandı. Erkek şiddeti sonucu en az 12 kadın da basına sağlık durumu ağır olarak yansıdı. Bizler, 'Ölmek istemiyoruz' diye haykırdıkça öldürülüyoruz. 2019'un ilk 8 ayında kadınlar 17 bin koruma tedbiri aldırdı, ayda ortalama 2 bin 125, günde ise ortalama 70 koruma tedbiri kararı verildi. Peki kaçı korundu? Şule Çet, Güleda Cankel, Emine Bulut, Hande Kader, Hande Şeker, Nadira Kadirova ve daha niceleri. Küçücük Rabia Naz. Söylesenize ne oldu Rabia Naz'a? Neden susturuluyoruz? Öldürülüyoruz, üstüne bir de hak arayışımız engelleniyor. Bu adaletsizliğin hesabını nasıl vereceksiniz?" dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar hep bir ağızdan sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi. İnci Dönüşüm Derneği tarafından düzenlenen "Toplumsal(mı) Cinsiyet?" atölyesinde Dernek Başkanı Sevda Baysal, kadın hakları ve şiddetin önlenmesine yönelik mücadele hakkında katılanları bilgilendirdi. Etkinlik kapsamında Nilüfer Barış Meclisi Salonu'nda düzenlenen Kadın Hakları Forumu'nda ise Avukat Nevin Palacıoğlu Canbaz söz alarak, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun sağladığı hakları anlattı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR