Kadınlarda cinsel isteği arttıran besinler nelerdir?
Kadınların da libido düşüklüğü yaşadığını söyleyen Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, hangi besinlerin kadınlarda cinsel isteği arttırdığını açıkladı.
SAĞLIK , 12 Eylül 2020 Cumartesi, 18:49
Kadınlarda cinsel isteği arttıran besinler nelerdir?

Kadınlar da erkekler gibi zaman zaman libido (cinsel istek) düşüklüğü yaşayabiliyorlar. Adet döngüsü, stres ve pek çok rahatsızlık bu duruma neden olabiliyor. İlerleyen yaş ve menopozla birlikte kadınlarda libido azlığı daha belirgin hale geliyor. Temelde bu durumda yapılması gereken şey hekim desteği almak. Erkekler kadar olmasa da kadınlar da afrodizyak besinler ve bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu yazımızda kadınlarda cinsel isteği artıran besinler konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Unutulmamalıdır ki bilimsel olarak cinsel performansı artırdığı kesin olarak bilinen kanıtlanmış bir bitki ya da besin yoktur. Bu konudaki bilgilerin çoğu efsanelere dayanmakla birlikte bir kısmı için de yapılmış klinik çalışmalar bulunmaktadır. Cinsel performansı artırmak için en sık kullanılan bitki ve besinler şunlardır:

Ginko biloba: Kadınlarda cinsel isteği artırıp artırmadığı kesin olarak bilinmese de bu konuda adı geçen bitkiler arasındadır. Erkekler üzerinde pozitif etkilerinden dolayı kadınlarda da kullanımının etkili olduğu tahmin edilmektedir.

Ginseng: Yapılan bir çalışmada ginseng kullananlar plaseboya göre daha iyi cinsel performans göstermişlerdir.

Maca: Bu bitki tarihsel olarak doğurganlığı ve cinsel isteği artırmak için kullanılmıştır.

Safran: Popüler ve pahalı bir baharat olan safran genellikle afrodizyak olarak tavsiye edilir. Yapılan bir çalışmada antidepresan alan kadınlar 4 hafta boyunca safran aldıktan sonra cinsel uyarılmada önemli bir iyileşme gözlenmiştir. Yine bu çalışmada cinsel istekte bir artış gözlenmemiştir.

Elma: İster inanın ister inanmayın elmanın kadınlarda cinsel dürtüyü artırdığına dair iddialar bulunmaktadır. Günde en az bir elma tüketen kadınların daha kaliteli cinsel yaşama sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ancak bu konuda yeterli bilimsel veri yok.

Çemen otu: Çemen otu ile ilgili çalışmaların çoğu erkekler üzerindedir. Ancak kadınlarda da cinsel performansı artırabileceğine dair iddialar bulunmaktadır.

Çikolata: Çikolatanın çok yaygın olarak afrodizyak olduğu düşünülse de bu konuda yapılan çalışmalarda yeterli veri bulunmamaktadır.

Kahve: Kahvenin kadınlarda ruh halini iyileştirerek afrodizyak etkisi bulunduğu düşünülmektedir. Ancak aşırı tüketildiğinde tam tersi etki ortaya çıkabilmektedir.

Bal: İyi bir antioksidan olan balın cinsel performansı artırdığına dair bir kanıt yoktur.

İstiridye: İyi bir çinko kaynağı olan istiridye hem kadında hem erkekte cinsel performans üzerine olumlu etki gösterebilir.

Havyar: Havyarın her iki cinste de afrodizyak olduğu düşünülmektedir.

Acı biber: Yapılan çalışmalarda acı biberdeki, kapsaisin maddesinin hayvanlarda cinsel davranışı artırdığı gösterildi. Benzer bir çalışma insanlarda yapılmamıştır.

İncir: Zengin bir vitamin ve mineral deposudur. Afrodizyak olduğu düşünülmektedir.

Muz: Muz testosteron sentezine yardımcı olan harika bir potasyum deposudur. Testosteron tipik olarak bir erkeklik hormonu olarak düşünülse de kadınlarda da bulunur. Düşük testosteron hem kadında hem erkekte cinsel performansı olumsuz etkiler.

Patates: Patates de ünlü bir afrodizyaktır.

Deli bal: Geçmişte afrodizyak olarak kullanılsa da çok toksiktir. Yan etkileri baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kasılmalar, baş ağrısı ve çarpıntı olabilir.

Libidoyu artırmanın besinler dışında da yöntemleri vardır. Çoğu zaman bu yöntemler çok daha etkili olabilmektedir. Stresi azaltmak, yeteri kadar kaliteli uyku, aşırı alkol ve kahve tüketiminden uzak durmak, gevşemek, egzersiz yapmak, yoga ve akupunktur bunların başlıcalarıdır.

Ne zaman doktora görünmeli?

Libidoda dalgalanmalar aralıklı olarak görülebilir. Cinsel isteksizlik sürekli bir hal aldıysa bir uzmanla görüşmekte fayda var. Sorunu ertelemek veya kulaktan dolma şeylerle hareket etmek durumunuzu içinden çıkılmaz bir hale getirebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR