Kanada ve Hawaii'ye tsunami uyarısı
Kanada'nın batı kıyısı açıklarında 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden sonra ABD'nin Hawaii eyaletine tsunaminin oluşturduğu ilk dalgaların ulaştığı ifade edildi.
DÜNYA , 28 Ekim 2012 Pazar, 12:57
Kanada ve Hawaii'ye tsunami uyarısı

Kanada'nın batı kıyısı açıklarında 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yetkililer, depremin ardından Kanada ve ABD'nin kuzey batı kıyıları için tsunami uyarısı yaptı. Hawaii adasına yaklaşık 2 metre uzunluğunda dalgaların vurduğu ifade edildi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), depremin British Columbia eyaletindeki Prince Rupert kentinden 198 km açıkta yaşandığını ve derinliğinin ise 10 km olduğunu açıkladı. İlk gelen bilgiler depremde can ve mal kaybı olmadığı yönünde. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Kanada'daki depremin etkisiyle oluşan dalgalar nedeniyle ABD'nin Hawaii eyaletine bağlı adalar için de tsunami uyarısı yapıldığını duyurdu.

Tsunami Uyarı Merkezi'nden jeofizikçi Vindell Hu, Hawaii'nin kıyı bölgelerinde yaşayan 100-150 bin kişinin yüksek yerlere gitmeleri konusunda uyarıldıklarını söyledi. Hawaii'nin en yoğun nüfuslu adası Honolulu'da dört bir yanda sirenler çalarken, halkın adadan uzaklaşmak için araçlarına akın ettiği ve benzin istasyonlarını kilitlediği ifade edildi. Yaklaşık 100 bin kişinin dalgalardan korunmak için yüksek yerlere hareket ettiği tahmin ediliyor.

HALK YÜKSEK BÖLGELERE KAÇIYOR
British Columbia acil yardım merkezi ise kuzey kıyıları ile Haida Gwaii adaları, aynı zamanda Bella Coola, Bella Bella ve Shearwater bölgeleri için de tsunami uyarısı yapıldığını açıkladı. Yerel basın ise tsunami uyarısı yapılan bölgelerdeki yerleşimcilerle, Haida Gwaii’de yaşayan aborjin kabilelerinin yüksek bölgelere sığınmaya başladığını duyurdu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR