Kaptanı öldüren Engin Aktaş'ın cezası belli oldu!
Hint Okyanusu'nda seyreden 'İnce Karadeniz' isimli Türk gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi bıçaklayarak öldüren ve 8 çalışanı yaralayan geminin yağcısı Engin Aktaş ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık mahkemede yaptığı son savunmasında, "Gemi kaptanını bilerek isteyerek öldürmedim. Gemiyi savaş gemisi, kaptanı İngiliz kaptanı, diğer arkadaşlarımı da düşman askeri olarak gördüm. Beni öldürecek diye saldırdım" dedi.
GÜNDEM , 02 Haziran 2021 Çarşamba, 11:10
Kaptanı öldüren Engin Aktaş'ın cezası belli oldu!

Endonezya'nın Semerang limanından yükünü aldıktan sonra Hint Okyanusu'na açılan "İnce Karadeniz" isimli gemide makine yağcısı olarak çalışan 34 yaşındaki Ergin Aktaş, geminin kaptanı Bora Ekşi'yi bıçaklayarak öldürmüş, diğer 8 gemi çalışanını da yaralamıştı. Özel bir ekiple Türkiye'ye getirilerek tutuklanan Aktaş hakkında, "Ağırlaştırılmış müebbet" ve 135 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ergin Aktaş ile maktul Bora Ekşi'nin ailesi ve avukatları katıldı.

"GEMİYİ SAVAŞ GEMİSİ ARKADAŞLARI DÜŞMAN ASKERİ SANDIM"

Duruşmada son savunması sorulan sanık Aktaş, her zaman doğruları söylediğini belirterek, "Beni isterseniz asın ama ben doğruları söyledim. Geçirdiğim psikolojik rahatsızlık sonucunda kafamda kurgulayıp inandığım düşüncelere göre hareket ettim ve gemi kaptanını bilerek isteyerek öldürmedim. Gemiyi savaş gemisi, kaptanı İngiliz kaptanı, diğer arkadaşlarımı da düşman askeri olarak gördüm. Beni öldürecek diye saldırdım. Yakınlarına kendimi affettiremem çünkü onların canı gitti. Gemi kaptanımı seviyordum" dedi.

İNDİRİM YAPILMADI

Alınan son savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme sanık Aktaş'ı, Bora Ekşi'yi "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın pişmanlık göstermediğini belirten mahkeme cezada "tahrik" ya da "takdir" indirimi yapmadı.

KAPTANIN AİLESİ GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Mahkeme yaralanan diğer 8 sanık için ise, sanık Aktaş'ı "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "kasten yaralama" suçlarından toplamda 45 yıl hapis cezasına çarptırdı. Kararın okunmasının ardından, maktul Bora Ekşi'nin kardeşi sanığa "Öbür dünyada o inandığın Allah seni ateşten çıkarmayacak" diye bağırdı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR