Kaza kırım nedir, ne anlama geliyor?
Hava araçlarının herhangi bir sebeple kaza yapması sonrası duyulan "kaza kırım" tabirinin anlamı merak edilerek Uçak'ta - Helikopter'de kaza kırım ne demek? sorusuna yanıt aranıyor. Merak edilen Uçak'ta - Helikopter'de kaza kırım ne demek? sorularının yanıtları ve tüm bilgiler...
GÜNDEM , 05 Mart 2021 Cuma, 09:14
Kaza kırım nedir, ne anlama geliyor?

Hava ulaşım araçlarının kaza yaşaması sonrasında kullanılan "kaza kırım! Sözüne ilişkin detaylar öğrenilmek istenerek Uçak'ta - Helikopter'de kaza kırım ne demek? sorusu üzerinde bilgi araştırması yapılıyor.

UÇAK'TA - HELİKOPTER'DE KAZA KIRIM NE DEMEK?

Kaza kırımın anlamı ve diğer tüm detayları şöyle;

Kırım, bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.Uçakların kırıma uğraması kelime anlamı bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir. Bu çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Örneğin bir motor arızası yaşanmış olabilir. Benzer şekilde çeşitli teknik veya fizikler aksaklıklar veya hava koşulları dolayısı ile yanlış veya hatalı yapılan inişlerde ve kalkış denemelerinde de hasar gerçekleşebilir.

Kırımı uğramak sözü havacılık terimlerinden biridir. Kırıma uğradı ifadesi geçiyorsa 'ölümlü' bir kaza olmadığı anlamına geliyor. Kırım kelimesi yaralanmalı durumlarda uçak veya helikopterin de kısmen sağlam olduğu durumlar için kullanılan bir ifade.Uçak kazasında ölüm durumu varsa 'kırım ifadesi kullanılmaz. Bu durumda olay için kaza ifadesi tercih edilir.

Havacılıktaki terimler şu şekilde özetlenebilir;

Kaza : En az bir kişinin hayatını kaybettiği, hayati tehlike atlattığı ya da bir donanımın tamamen zarar gördüğü hadiselerdir.

Kırım : Bir donanman geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.

Olay : Herhangi bir kimsenin yaralanmadığı, donanımın hasara uğramadığı ancak emniyetsiz bir durumun ortaya çıktığı hadiseler için bu ifade kullanılır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR