Kestane festivali başlıyor
Bursa kestanesinin tanıtımı için 11-13 Kasım 2012 tarihleri arasında kestane festivali düzenlenecek.
BURSA , 10 Ekim 2012 Çarşamba, 12:38
Kestane festivali başlıyor

Kestane ve kestane şekeri denince ilk akla gelen Bursa, kestane üretimini arttırmak ve yurtdışına tanıtım yapılması için kolları sıvadı. Yıldırım Belediyesi önderliğinde kestane üreticileri, şekerlemeciler ve bölge muhtarları, Orman Bölge Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi ile bir araya gelen Keskin, Bursa için önemi büyük olan kestane ve kestane şekeri üretiminin arttırılması için el ele vermek istediğini söyledi. Türkiye'de en çok Bursa'da üretilen kestane ve kestane şekerinin dünyaya yayılması için harekete geçen üreticiler, festivalin Bursa için büyük bir kazanç olacağını belirtti.
Organizasyon ortaklarından Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, dünyada kestane üretiminde 3. sırada olduklarını ifade ederek, "60 bin ton üretilen kestanenin ilk etapta 100 bin tona çıkarılmasını hedefliyoruz. Kestanenin üretimi, imalatı ve tanıtımı ile ilgili el ele verelim. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sanayi ve ticaret odaları, esnaf odaları, yerel yönetimler birlikte kestaneyi uluslararası düzeyde geleneksel festival havasında dünyaya anlatalım" dedi.
Organizasyon üyeleri, 11-13 Kasım 2012 tarihinde festivalin düzenlenmesine karar verdi. Toplantıya katılanlar, ilk etapta Uludağ Üniversitesi'nden de temsilcilerin bulunacağı bir alt komite kurulmasını istedi. Festival ile kestane ve kestane şekerinin masaya yatırılarak özellikle yurtdışında tanıtımının yapılması hedefleniyor.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR