Kıbrıs'ta bir ilk! İki lider birlikte çarşı gezdi
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, Ada'da bir ilki gerçekleştirerek, başkent Lefkoşa'nın Türk ve Rum çarşılarını birlikte gezdi.
DÜNYA , 23 Mayıs 2015 Cumartesi, 18:51
Kıbrıs'ta bir ilk! İki lider birlikte çarşı gezdi
Her iki tarafı 45'şer dakika ziyaret eden liderler Türk ve Rum halkın büyük ilgisini çekti. Barış sloganları ve şarkılarıyla karşılanan liderlere nazar boncuğu, zeytin dalı ve çiçekler hediye edildi. Akıncı ve Anastasiadis, 1974'te bölünen kentin her iki tarafında Türk ve Rum esnafla sohbet etti.

İki lider önce Lefkoşa Türk kesiminde Osmanlı döneminden kalan Büyük Han'ı ziyaret etti, Rum kesiminde ise, tarihi Faneromeni Kilisesi yanındaki cafeler bölgesine gitti. Liderlere Türk kesiminde Türk kahvesi ve ekmek kadayıfı, Rum tarafında ise, yine Türk kahvesi ve Kıbrıs içkisi Zvania ikram edildi. İki lider Lefkoşa Rum kesiminde loto da oynadı.

AKINCI VE ANASTASİADİS ORTAK AÇIKLAMA 

Akıncı ve Anastasiadis, Rum kesiminde yaptıkları ortak açıklamada, gelecek nesillere Kıbrıs sorununu çözümsüz bırakmak istemediklerini ve en kısa sürede Ada'yı birleştirmeye kararlı olduklarını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR