Kılıçdaroğlu: "Sokakta esnaflık yapıp hayata tutunanların da hakkını savunmak zorundayız"
CHP Emek Büroları'nın düzenlediği Sokak Ekonomisi ve Güvencesizler Çalıştayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yaptı.
GÜNDEM , 15 Şubat 2019 Cuma, 11:42
Kılıçdaroğlu: "Sokakta esnaflık yapıp hayata tutunanların da hakkını savunmak zorundayız"

Kılıçdaroğlu konuşmasında "Sokakta esnaflık yapıp hayata tutunanların da hakkını savunmak zorundayız. Zaten temel sorunumuz da görmezlikten geldiğimiz insanların sorunlarına gözlerimizi kapamamızdır. Ama ben bunu aşacağımıza inanıyorum. Bu toplantı bir ilk. Daha önce İstanbul'da kağıt toplanyanlarla ilgili bir çalışma yapmıştık ve onların sorunlarını da gündeme biz getirdik. Bunu da gündeme getiriyoruz ve getireceğiz" ifadelerini kullandı.

CHP Emek Büroları'nın düzenlediği Sokak Ekonomisi ve Güvencesizler Çalıştayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yapıyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Karnımız çok acıktığın bir yerde midye, çiğ köfte alıp geçebiliyoruz ama bu insanlar neler yaşıyor görmüyoruz. Aslında gözlerimiz görüyor ama sorunlarını göremiyoruz.

O insanlar hayat mücadelesi veriyor. Bunların tamamını aslında görüyoruz ama o perdenin arkasında neler oluyor, günlük yaşamında neler oluyor bilmiyoruz.

Hepimizin görevi, özellikle siyasetçilerin görevi bu kesime daha yakından bakmaktır. Akşam arkadaşlar bana bir not gönderdiler. Hocalarımız ciddi ciddi araştırmalar yapmış sokak ekonomisi konusunda. Sokak ekonomisi arka planda tartışılır daha çok. Bunu görünür kılmak unvanında halk olan bir parti için zorunluydu. Bugün biz bu çalıştayı yaparak bu sorunu görünür kılmak istiyoruz.

Oturdum bir çalışma yaptım sokak çalışanları ve hortumcu piyasa ekonomisini yaratanlar. Bir tanesi belki günde 12 saat çalışır belki o gün satacağı ürün için borç alır...

13 madde halinde size siyah ve beyaz olarak bu iki kesim arasındaki farkı sayacağım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR