Kılıçdaroğlu: Sosyal Dünya'yı inşa etmeliyiz
Kılıçdaroğlu, mektubunda, "Hep birlikte, 'Sosyal Dünya'yı, inşa etmek zorundayız. Mültecilerin evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamak için insan haklarına dayalı bütünsel bir çerçeveye ihtiyaç var" dedi.
GÜNDEM , 22 Eylül 2021 Çarşamba, 08:17
Kılıçdaroğlu: Sosyal Dünya'yı inşa etmeliyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Birleşmiş Milletler Dünya Barış Günü kapsamında, Sol/Sosyal Demokrat 96 siyasi partiye, "Sosyal Dünya'yı Kurmak ve Uluslararası Dayanışmayla Sığınmacı Sorununu Çözmek" başlıklı mektup gönderdi.

Mektubuna, "Bu çağrı mektubunu tarihsel bir sorumluluk bilinciyle kaleme alıyorum" ifadesi ile başlayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yüzlerce yıllık ortak demokrasi birikimimiz hem ülkelerimiz içerisinde hem de uluslararası toplumda büyük zorlukların içinden geçiyor. Bu zor sınavlar içerisinde belki de en trajik olanını, özellikle bölgemizde bitmeyen çatışmaların ve savaşların da sonucunda milyonlarca insanın yer değiştirmek zorunda kalması oluşturuyor. Yerinden edilen milyonlarca insanın yüzleştiği insani kriz karşısında ne hükümetlerimiz ne de uluslararası toplum şimdiye kadar iyi bir sınav verebildi. Hatta milyonlarca insanın hayatı mali müzakerelerin yanı sıra siyasi pazarlıklara dahi konu oldu."

Ortak bir çözümü ortaya koyacak uluslararası dayanışma ve iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Hep birlikte, 'Sosyal Dünya'yı, inşa etmek zorundayız. Göç akışını durdurmak ve mültecilerin evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlamak için uluslararası hukuka ve insan haklarına dayalı bütünsel bir çerçeveye çok ihtiyaç vardır" diye konuştu.

'Birlik olmalıyız'

Bütün demokratik siyasi partilerin inisiyatif alarak birlikte hareket etmesi ve uluslararası topluma öncülük etmesi gerektiğine inandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Böylece, inşa edeceğimiz 'Sosyal Dünya' ile kitlesel göçleri önlemiş ve yaşanabilir bir dünyayı gelecek kuşaklara bırakmanın sorumluluğunu yerine getirmiş olacağız" diye yazdı.

'Tarihsel sorumluluk düşüyor'

Kılıçdaroğlu mektubunu şöyle sürdürdü:

"Yüzyılımızın en büyük trajedisi haline gelen, bitmek bilmeyen savaşlar ve çatışmalar sonucunda ortaya çıkan göç akınlarını sona erdirmek, sığınmacıların yaşadığı insani krizi çözmek için demokrasi ve insan hakları mücadelesi veren hepimize çatışmalara son vermek ve küresel bir kalkınma hamlesini başlatmak yönünde tarihsel bir sorumluluk düşüyor. 'Sosyal Dünya'yı inşa etmek için, tarih karşısındaki demokratik sorumluluğumuzu yerine getirmeli ve sorunun değil çözümün parçası olmalıyız."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR