Kim Jong-un öldü mü? Danışmanından açıklama
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un nerede? 15 Nisan'dan bu yana görülmeyen liderin, sağlık durumunun iyi olmadığı hatta ölmüş olabileceği iddia edilmişti. Son açıklama Güney Kore Devlet Başkanı'nın danışmanından geldi. Kim Jong-un'un hayatta ve sağlığının yerinde olduğu bildirildi.
DÜNYA , 27 Nisan 2020 Pazartesi, 08:49
Kim Jong-un öldü mü? Danışmanından açıklama

Kim Jong-un öldü mü? Bitkisel hayatta mı? Yoksa koronavirüsten korunmak için inzivaya mı çekildi? Kuzey Kore'nin 36 yaşındaki otokrat liderinin sağlık durumuna ilişkin iddialara, hemen her gün bir yenisi ekleniyor. Son açıklama Güney Kore'den geldi. Devlet Başkanı Moon Jae-in'in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in, CNN'e konuştu. "Kim Jong-un hayatta ve iyi. 13 Nisan'dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi" dedi.

Ancak Japonya basını Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un "bitkisel hayatta olduğunu" iddia etmişti. O iddialara göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ay başında düştü ve hastaneye kaldırıldı. Pekin'den, uzman ekip desteği istenildi. Ancak ekip gelmeden, Kim Jong-un'a kalp ameliyatı yapıldı.

Ameliyatta, Jong-un'un kalıtsal obezitesi nedeniyle bir dizi komplikasyon yaşandı. Haberlere göre, ameliyatın başarısız olması sonucu Kim Jong-un bitkisel hayata girdi.

Bir diğer iddia ise kuzey kore üzerine araştırmalar yapan Washington merkezli Amerikalı bir düşünce kuruluşundan gelmişti. Kim'e ait olduğu düşünülen bir trenin uydu görüntüleri paylaşıldı. 38 North isimli web sitesinde yayınlanan uydu görüntülerinde, trenin ülkenin doğu kıyısındaki Wonson şehrindeki istasyonda beklediği görülüyor. Bu da Güney Koreli yetkilinin iddiasını güçlendiriyor.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in, CNN'e yaptığı açıklamada, "Hükümetimizin pozisyonu sabit. Kim Jong-un, hayatta ve iyi. 13 Nisan'dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi." ifadesini kullandı.

KIM JONG-UN HAKKINDA ÇIKAN SÖYLENTİLER

Kuzey Kore lideri Kim hakkında son haftalarda sağlının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler çıkmıştı.

Kim'in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kuzey Kore liderinin 12 Nisan'da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim'in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı.

Kim'in, 15 Nisan'da Kuzey Kore'nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung'un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Kim ile ilgili iddialar üzerine, "Orası kapalı bir toplum. Doğrudan bir şey duymadım ancak ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum çünkü bir ülkeden çok, bir tarikat olan Kuzey Kore gibi kapalı bir ülkede bu tür dedikoduların sonsuza kadar devam etmesine ve soruların cevapsız bırakılmasına izin vermezsiniz." ifadesini kullanmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR