Kirli havada virüs tehlikesi!
İtalyan bilim insanları ülkenin kuzeyindeki hava kirliliği partiküllerinde corona virüse rastladıklarını açıkladı. Avrupa'daki corona virüs vakalarının kirliliğin en fazla olduğu bölgelerde yoğunlaştığına dikkat çeken uzmanlar, hava kirlilğinin virüsün yayılmasını kolaylaştırdığını düşünüyor.
DÜNYA , 25 Nisan 2020 Cumartesi, 17:45
Kirli havada virüs tehlikesi!

İtalya'de Bologna Üniversitesi'ndeki bilim insanları, "hava kirliliği partikülleri corona virüs taşıyor olabilir" açıklaması yaptı.

Bergamo bölgesinden aldıkları hava örneklerini inceleyen bilim insanları, mikroskopik kir parçacıklarının üzerinde corona virüs kalıntılarına rastladı.

Araştırmacılar virüsün bu partiküller ile geniş bir alana yayılmış olabileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan araştırmalar, İtalya, Almanya, Fransa ve İspanya'daki corona virüs vakalarının büyük bölümünün hava kirliliğinin en fazla olduğu beş bölgede yoğunlaştığını ortaya koymuştu.

Corona virüsün genelde öksürük ve hapşırık damlacıklarıyla yayıldığı biliniyor. Bunların büyük bölümü en fazla 2 metre uzağa saçılıyor. 5 mikrondan küçük damlacıkların ise havada asılı kalabileceği belirtiliyor.

İtalyan uzmanlar, bu damlacıkların hava kirliliği partiküllerine yapışarak uzaklara taşınabileceğini düşünüyor. Ancak bu mikrosopik damlacıkların Covid-19'a yol açtığına dair herhangi bir bulgu yok.

Ancak bilim insanları hava kirliliği ve corona virüs salgını arasındaki bağlantının gözardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR