Korku dolu dakikalar! Sel sularında ölüm kalım savaşı
İzmir'de, dün şiddetli poyrazla başlayan sağanak yağmur kısa sürede şiddetli dolu yağışına dönüştü.
GÜNDEM , 21 Mayıs 2015 Perşembe, 14:13
Korku dolu dakikalar! Sel sularında ölüm kalım savaşı
HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yarım saat süreyle fındık büyüklüğünde yağan dolu ve yağmur sonrasında, özellikle kentin yüksek kesimlerinde sel oluştu. Vatandaşların sel sularına kapılmaları ile araçların suyun şiddetine direnemeyip sürüklendiği anların cep telefonu görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler, yağışın kısa sürede ne kadar etkili olduğunu da gözler önüne serdi. 

\\\\\\\"\\\\\\\"

İzmir'de dün saat 15.30 sıralarında başlayan sağanak yağmur kısa sürede doluya dönüştü. Yaklaşık yarım saat süren yağmur ve dolu yağışının etkisi büyük oldu. Kent merkezine fındık büyüklüğünde yağan doluyla, sokaklar, meydanlar, binaların çatı katları beyaza büründü. Bazı sokaklarda dolu ve yağmur suyu birikti. Şiddetli sağanak ve dolu özellikle şehrin doğu kesiminde çok etkili oldu. Alsancak, Bornova'nın Altındağ, Çamdibi semtleri ve Bayraklı'da bazı sokaklarda rögarlar biriken dolunun da tıkamasıyla suyu çekmedi.

\\\\\\\"\\\\\\\" \\\\\\\"\\\\\\\" 

Diz boyuna ulaşan su ve dolu yüzünden zemin kattaki çok sayıda ev ve işyerlerine su girdi. Sokaklarda biriken sular yüzünden araçlar yollarda kaldı, trafik kilitlenme noktasına geldi. Yağmur ve dolu yağışından Ege Üniversitesi Hastanesi ne zarar gördü. Poliklinikler ile alt kattaki birimleri su bastı. Buradaki tıbbi ve elektronik cihazlar zarar gördü. Kentte, araçları doludan ve sel sularından zarar gören çok sayıda sürücü de karakola başvurdu.

YAĞIŞ GİTMEDİ

Dün İzmir'de, yarım saatte, Bornova'ya 60.9, Çiğli'ye 40.4, Konak'a 37.6, Bayraklı'ya 8.4, Buca'ya 2.3, Karşıyaka'ya 0.4 kilogram yağış düştüğünü açıklayan Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden, yine yağış uyarısı geldi. İzmir merkezde kısa süreli sağanak şeklinde olacak yağışın, Beydağ, Kiraz, Tire, Bayındır, Ödemiş ilçelerinde ise kuvvetli sağanak yağış şeklinde olmasının beklendiği açıklandı. Yağışların, İzmir'in yanı sıra yine Balıkesir, Manisa ve Aydın illerinde de etkili olacağı öğrenildi.

\\\\\\\"\\\\\\\"

GENÇ KIZ BİR ANDA SELE KAPILDI

Şiddetli yağışa sokaklarda ve araçlarında yakalanan vatandaşlar, ıslanmanın yanı sıra zaman zaman korkulu anlarda yaşadı. Özelikle İzmir'in Gültepe semti gibi yüksek kesimlerde, vatandaşların cep telefonlarıyla çektikleri görüntüler, yaşananları ve yağışın büyüklüğünü de gözler önüne serdi. Cep telefonlarıyla çekilen görüntülerde, vatandaşların sele kapılmaları ile araçların suyun şiddetine direnemeyip sürüklenmeleri yer aldı. Bu tablo karşısında can kaybı yaşanmaması en büyük teselli oldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR