Koronavirüs aşısı olmayana 'kamu yasağı' gündemde!
Çin'den alınan koronavirüs aşılarının 14 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlanması beklenirken, aşı olmayanlarla ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Uzmanların, Sağlık Bakanlığı'na aşı olmayanların bazı kamu hizmetlerinden yararlanmaması önerisinde bulunduğu belirtildi.
GÜNDEM , 06 Ocak 2021 Çarşamba, 10:00
Koronavirüs aşısı olmayana 'kamu yasağı' gündemde!

Türkiye, koronavirüsle mücadelesini kısıtlama kararları ve alınan önlemlerle sürdürmeye devam ederken, aşılama için de sona gelindi. Çin'den alınan ve geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye getirilen koronavirüs aşılarının analiz çalışmaları sürüyor.

AŞILAMA 14 OCAK'TAN SONRA

Herhangi bir aksama olmadığı takdirde, aşılama uygulamasının 14 Ocak'tan itibaren başlaması bekleniyor. Mutasyona uğrayan virüsün nasıl bir etkisi olduğunun tam olarak tespiti yapılana kadar da kısıtlamaların devam etmesi bekleniyor. Türkiye'de aşı olmak zorunlu tutulmazken, oluşan yeni riskli durumun bir an önce sona ermesi için uzmanlardan dikkat çeken öneri geldi.

KAMU YASAĞI GÜNDEMDE

Uzmanlardan Sağlık Bakanlığı'na "aşı olmayanlar HES kodlarına işlensin" önerisi geldi. Bakanlık bu öneriyi dikkate alırsa, aşı olamayanlar bazı kamu hizmetlerinden yararlanamayacak. Uzmanlar, virüsü bitirebilmek için bazı yaptırımların şart olduğunu savunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR