Korsanların kaçırdığı gemici Erdi Akman o anları anlattı!
Nijerya açıklarında kaçırılan 'Mozart' isimli gemide bulunan 15 gemiciden biri olan Erdi Akman, korku dolu anları anlattı. Korsanlar tarafından tutuldukları adada başlarında sürekli silahlı adamların beklediğini söyleyen İzmirli gemici Akman, korsanlar gemiye girdikten sonra mürettebatın birbirleriyle helalleştiğini söyledi.
GÜNDEM , 19 Şubat 2021 Cuma, 10:22
Korsanların kaçırdığı gemici Erdi Akman o anları anlattı!

Nijerya açıklarında, Gine Körfezi'nde seyir halindeki' Mozart' adlı Türk konteyner gemisi, geçen 24 Ocak'ta korsanların saldırısına uğradı.

15 mürettebat korsanlar tarafından esir alınırken, yapılan girişimlerin ardından gemiciler, 21 gün sonra yurda döndü. Bir gemici ise korsanlar tarafından vurularak, yaşamını yitirdi. Gemide görevli olan İzmirli gemici Erdi Akman, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Cape Town'dan Nijerya'ya geldik ve burada bir aylık demirleme sürecimiz oldu. Cape Town'a dönerken, limandan ayrılmamızdan 20 saat sonra alarm çalınca korsan saldırısına uğradığımızı anladık. Gemide önceden belirlenen saklanma alanına girdikten sonra kaptanımız geldi ve özel yapılan kapıyı da kapattık. Sonrasında direniş başladı. Kaldığımız yer Lagos kentine 300 mil, kıyıya da 180 mil mesafedeydi. Kısa süre sonra korsanlar olduğumuz yeri buldu ve kapıyı balyozla kırmaya çalıştı. Ancak başarılı olamadılar. Uzun süre sonra gittiklerini düşünmüştük ki taş motorunun sesi geldi. Kapıyı kesmeye başladılar. O sırada da kapının kilidine ve altına devamlı ateş ediyorlardı. Gemi kaptanı ve ikinci mühendisi de başlarını öne eğip bakıyorlardı.

İkinci mühendis arkadaşımızı bu sırada kaybettik. Hemen yanımdaydı ve çok kısa sürede hayatını kaybetti. O vurulunca biz teslim olmaya karar verdik ancak korsanlar kapıyı kesmeyi bırakmadı. İçeriye girdiklerinde, kendi aramızda helalleşmeye başladık. Bağırarak önce güverteye çıkardılar sonrasında da bota bindik."

'SÜREKLİ, 'KIMILDAMAYIN, BAĞIRMAYIN' GİBİ KOMUTLAR VERDİLER'

Botla yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yaptıklarını belirten Akman, "Bize sürekli, 'Kımıldamayın, bağırmayın' gibi komutlar verdiler. Daha önceki kaçırmaları bildiğimiz için bir sonraki adımı sürekli düşündük. Çünkü birkaç farklı kaçırma yöntemleri var. Daha önce gemiyi kaçırma, personeli kaçırma veya personelden bazılarını kaçırma gibi olayları yaşandığını biliyoruz. Onlar 15 kişiyi almayı seçtiler. Kaptandan şirketin iletişim numaralarını istediler. Bizi bindirdikleri botun içi benzin doluydu ve 10 saat yolumuz olduğunu söylediler. Çok uzun bir yolculuktu" diye konuştu.

'SÜREKLİ BAĞIRIP ATEŞ EDİYORDU'

İlk 5 gün korsanların kimseyle iletişim kurmadıklarının altını çizen Akman, "Nehir gibi bir yere soktular ama nasıl bir yer olduğunu bilmiyoruz. Çünkü başlarımızı eğmemizi söylediler. Onların bize söylediğine göre bir adaya gittik. 21 gün brandadan yapılmış bir kulübede yaşadık. Çok ufak bir yürüme alanımız vardı. Başımızda sürekli silahlı adamlar bekliyordu. Beş gün boyunca hiçbir şekilde şirketle iletişim kurmadılar. Ailelerimiz de bu süreçte bizden haber alamadılar. Beşiinci günün sonunda korsanlar, şirket yetkilileriyle iletişim kurdu ve 5 gün içinde bir kişiyi öldüreceklerini söylediler. O cümleyi duyduktan sonra bizim için korkulu süreç başladı. Sürekli pazarlık yapılıyordu. Son 10 gün kala liderleri çok sinirli bir şekilde geldi. Sürekli bağırıp, havaya ateş ediyordu. Bize, 'Şirketle görüşeceksiniz. Çünkü bizimle anlaşmaya yanaşmıyorlar' dedi. Bu sırada herkesin başında silahlı korsanlar vardı. Liderleri şirketi arayıp, 'Para yatmazsa bugünden itibaren her gün birini öldüreceğim' dedi. Tabi bunu duyunca büyük bir korku yaşadık. Birkaç gün içinde de haber geldi ve kurtarıldık. Önce bizi teslimat noktasına getirdiler. Para transferinin ardından 'Gidebilirsiniz' dediler" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR