Kovid-19 aşısı yapıldığı iddia edilen bebeğin ailesinden suç duyurusu
İzmir'de bir aile hekimliğinde 1 aylık bebeğe Hepatit-B aşısı yerine yanlışlıkla Kovid-19'a karşı BionTech aşısı yapıldığı iddiasına ilişkin bebeğin ailesi suç duyurusunda bulundu.
SAĞLIK , 24 Eylül 2021 Cuma, 08:47
Kovid-19 aşısı yapıldığı iddia edilen bebeğin ailesinden suç duyurusu

İzmir'de bir aile yenidoğan aşı takvimine göre Hepatit-B aşısı olması gereken bebeklerine yanlışlıkla 1 Temmuz tarihinde BionTech Kovid-19 aşısı yapıldığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

Sputnik News'te yer alan habere göre, Ailenin avukatı Dilek Güzel, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'de yaşayan ailenin, bebeklerini yenidoğan aşı takvimine göre 30'uncu günde yapılması gereken Hepatit-B aşısı için 1 Temmuz'da Aile Hekimliği birimine götürdüğünü belirtti.

Aşıdan 2 saat sonra ailenin evine gelinerek "bebeğe Hepatit B aşısı yerine yanlışlıkla BioNTech Kovid-19 aşısı uygulandığı, çocuğun acil olarak hastaneye götürülmesi" gerektiğinin söylendiğini aktaran Güzel, bebeğin daha sonra Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne götürüldüğünü aktardı.
Bebeğin hastanede bir hafta süreyle takip edildiğini vurgulayan Güzel şu ifadeleri kullandı:

"Bebeğin düzenli olarak kan sayımı, kontrolleri yapılmakta olup bu kontrollerin ne kadar süreceği, aşıdan kaynaklı kalıcı bir sorun yaşanıp yaşanmayacağının belli olmadığı müvekkillerime söylenmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka ve meslek kurallarına aykırı olarak, gerekli özen gösterilmeksizin yapılmasında kusur ve ihmali bulunanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmalarını talep ettik. Bebeğe bu işlemi yapanlarla ilgili yasal süreç başlattık."

Avukat Güzel yaşanan bu durumun aşı karşıtlığı propaganda yapıldığı şeklinde yansıtılmasını istemediklerini de belirtti.

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, İzmir'de hatalı aşı uygulamasına ilişkin sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelinin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütüldüğü, hastanın sağlık durumuyla ilgili olumsuz bir durum olmadığı, ayrıca "bebeklere yanlış aşılar yapıldığını" iddia eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl hakkında soruşturma başlatıldığı ifade edilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR