Küfür etmediği kimse kalmamıştı buna rağmen...
Mardin’in Derik İlçesi’nde halkın maskotu haline gelen ve belediye tarafından ağabeyiyle heykeli dikilen, dün evinde çıkan yargında ölen zihinsel engelli 81 yaşındaki Hatip Önen, bugün yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.
GÜNDEM , 20 Şubat 2014 Perşembe, 20:45
Küfür etmediği kimse kalmamıştı buna rağmen...

Derik’te ’Heto’ olarak bilinen zihinsel engelli Hatip Önen, Dağ Mahallesi’ndeki müstakil evinde dün çıkan çıkan yangında yaşamını yitirdi. Doğuştan zihinsel engelli olan ve ilçenin maskotu haline gelen Önen kardeşlerden Ramazan Önen, 15 yıl önce yaşamını yitirmiş, ilçe halkının talebi üzerine Cumhuriyet Meydanı’nda kardeşlerin heykelleri dikilmişti.

Derik’in Dağ Mahallesi’ndeki müstakil evinde çıkan yangından dün yanarak ölen zihinsel engelli Hatip Önen’in Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderilen cenazesi bugün öğlen saatlerinde, yaklaşık 100 araçlık konvoyla getirildi. Önen’in ölüm haberi ve defnedileceğinin duyulması üzerine ilçe esnafı da bugün kepenk açmadı.

Derik Kaymakamı Ahmet Demirci, kurum amirleri, erkek ve kadınlardan oluşan yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenle karşılanan Önen’in cenazesi, Şeyh Hasan Mezarlığı’na getirildi. Burada toplu olarak kılınan cenaze namazının ardından Önen’in cenazesi, gözyaşları arasında toprağa verildi.

VALİ TAZİYEYE KATILDI

İlçedeki mahalle muhtarları, vatandaşın destekleriyle Hatip Önen için taziye kurdu. Sabah erken saatlerde başka bir programı için Derik’e gelen Mardin Valisi Ahmet Cengiz, taziye evine gelerek, Hatip Önen için fatiha okudu. Vali Cengiz, daha sonra cenazenin Diyarbakır’dan gelmesini beklemeden,önce planlanmış programı için ilçeden ayrıldı.

Derikli vatandaşlar, ölen Hatip Önen’i çok sevdiklerini ve onu asla unutmayacaklarını belirterek, mezarı başında dua etti.

 ’’MEMLEKETİN BEREKETİYDİ’’

Cenaze törenine katılan Tahsin Erdaş adlı vatandaş, Hatip Temel’in ölümünün bütün halkı yasa boğduğunu, tüm Derik halkını ayağa kaldırdığını söyledi. Erdaş, "Hatip memleketin bereketiydi. Çünkü bu tür insanlar öldü mü kentte kıtlık olma ihtimali tarihi rivayetlere göre yüksektir. Onu tanımayan da yok. Kendisinin küfür etmediği kişi de yoktur. Buna rağmen herkes onu çok sever ve sayardı. Ne yazik ki ölümü feci bir şekilde oldu. Biz Derik halkı olarak çok üzgünüz. Böyle olmasını istemezdik ama ilahi takdir yapacak bir şey yok" dedi.

Hatip Temel’in komşusu Kutbettin Vural ise Derik için Hatip’in ölümünün büyük bir kayıp olduğunu söyledi. Abulmenap Dinler adlı vatandaş da, Hatip’in ölümünün kendilerini çok üzdüğünü belirtti. Dinler, "Hatip bizim hem canımız hem ciğerimiz, hem dostumuz hemde akrabamızdı. Herkes için olmasa da benim için çok büyük bir kayıptır. Tüm insan ve insanlığın delilere görmüş olduğu saygıyı burada bir daha yeniliyor ve tüm Deriklilerin başı sağ olsun diyorum" şeklinde konuştu.

Temel için Dağ Mahallesi’nde kurulan taziyeye Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Vural Erol, Emniyet Müdürü Mehmet Şahin, Derik Kaymakamı Ahmet Demirci, Derik İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Haluk Saygılı, İlçe Emniyet Müdürü İrfan Uzay ve çok sayıda kurum amiri katıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR