Kürtaj raporu Pazartesi Bakanlar Kurulu'nda
Bakan Akdağ, kürtaja ilişkin detaylı raporun Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi.
GÜNDEM , 21 Haziran 2012 Perşembe, 14:56
 Kürtaj raporu Pazartesi Bakanlar Kurulu'nda

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Meclis'te gazetecilerin, kürtaj tartışmalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Kürtaj konusunda detaylı çalışma yaptıklarını belirten Akdağ, ''Çalışmalarımızı tamamladık. Konuyla ilgili raporu Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'na sunacağız'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin, bir gazetede yer alan ''Kürtaj için düzenleme yapılmayacak'' yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Akdağ, Canikli'nin Meclis takvimi ile ilgili yorum yapmış olabileceğini söyledi.
Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü'nün erişilebilir, güvenli ancak nadir başvurulan kürtajı vurguladığını belirterek, ''Mesele kürtajın yasayla yasaklanması yada yasaklanmaması değil. Mesele, bu prensiplere uygun Türkiye'de yeni bir anlayışı hakim kılmak ve yeni düzenlemeler yapmak. Bunları elbette yapacağız'' dedi.
Kürtajın hiçbir zaman bir aile planlaması yöntemi ya da istenmeyen gebeliği engelleme yöntemi olmadığını anlatan Akdağ, şunları söyledi.

''Bir kadın hamile kalmak istemiyorsa bunun modern yöntemleri var. Bunun yöntemi yaygın biçimde bebeği annenin karnından kazımak olamaz. Bunu hiçbir zaman vicdanlar kabul etmez. Burada önemli olan husus güvenli, istemli düşük imkanlarına kadınlarımızın her zaman sahip olması ki bunu da geliştirmeyi düşünüyoruz. Stratejik planımızın içinde bu da var. Ancak bununla beraber, bunun kafalarda, ''Nasıl olsa hamile kalırsam kürtaj olurum' algılanması da ortadan kaldırılmalı.'

Akdağ, sezeryanla ilgili kanun teklifine ilişkin soru üzerine, özellikle kadın doğum doktorlarının kendilerinden uzun zamandır, normal doğumu sırasındaki beklenebilen komplikasyonlardan dolayı hekimlerin bir şekilde suçlanmaması gerektiği konusunu talep etiklerini, bunu da söz konusu teklifle bir teminata kavuşturacaklarını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR