'Kuyu' köpek hayata bir kez daha tutundu
Beykoz'da düştüğü kuyudan 11 gün sonra kurtarılan ve 'Kuyu' ismi verilen köpek, bu kez de yakalandığı ölümcül hastalığı yenerek hayata bir kez daha tutundu.
GÜNDEM , 15 Mart 2017 Çarşamba, 08:13
'Kuyu' köpek hayata bir kez daha tutundu

İstanbul Beykoz'da düştüğü sondaj kuyusunun içinde 11 gün yaşam mücadelesi veren ve kurtarıldıktan sonra ölümcül hastalığa yakalanan 'Kuyu' isimli köpek, sağlığına kavuştu.

BİR KEZ DAHA ÖLÜMDEN KURTULDU

İstanbul Beykoz'da düştüğü kuyudan 11 gün sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) itfaiye, TTK ve hayvanseverlerin koordineli çalışması ile kurtarılan Kuyu köpek yaklaşık bir hafta önce durgunluk, halsizlik belirtileri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayvan Hastanesi'ne getirildi. Kusma, ishal, yüksek ateş, iştahsızlık bulguları müteakibinde yapılan tetkikte "Parvoviral Enterit" denilen halk arasında ise 'kanlı ishal' olarak bilinen ölümcül hastalığın teşhisi konularak tedaviye başlandı. Veterinerlerin kontrolünde tedavisi devam eden Kuyu köpeğin, ikincil enfeksiyon riski ve aşı periyodunun tamamlanması için müşahede altında tutuluyor. Yapılan tetkikler sonrasında Kuyu'nun sağlığı açısından ziyaret yapılmadığı ve insanlara bulaşıcı bir hastalık gözlenmediği görüldü. Veteriner hekimlerin yaptığı bir haftalık tedavi sonrasında, Kuyu köpeğin yaşadığı olaydan sonra hastalıktan kurtularak bir kez daha ölümden kurtulduğu öğrenildi.

''KUYU GAYET DİRENÇLİ BİR KÖPEK''

Kuyu köpeğin hastalığıyla ilgili konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Büşra İnal Günay, "Kuyu durgunluk ve iştahsızlık şikayetiyle hastanemize geldi. Yapılan tetkikler ve testler sonucu 'Parvoviral Enterit' denilen halk arasında kanlı ishal olarak bilinen bir hastalığa yakalandı. Elimizde bulunan bütün imkanları kullandık ve Kuyu'muz iyiye doğru gidiyor. Bu hastalık için özel antikor var, o terapi uygulanıyor ve devam ediyor. Yaklaşık iki gün önce bağışıklık sistemini ve genel durumunu desteklemek amaçlı kan nakli yaptık. Şu anda da serum tedavisiyle beraber yavaş yavaş gıda alımına geçtik. Serum ve ilaç tedavisiyle birlikte tedavisi devam ediyor. Genç hayvanlarda bu hastalığının ölümcül bir riski olabiliyor. Kuyu gayet dirençli bir köpek, sonuçta 11 günlük bir kuyuda yaşama mücadelesi verdi. Şimdi bu hastalığı da yendi, şimdi bizimle beraber" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR