Kuzey Kore'de sel 90 can aldı
Kuzey Kore, son bir aydır şiddetli yağmur ve selle mücadele ediyor. Phyongan eyaletini vuran selde 90 kişi hayatını kaybetti, 60 bin kişi de evsiz kaldı. Pirinç tarlalarını su altında bırakan selin ardından, şimdi de gıda sıkıntısı endişesi var.
DÜNYA , 31 Temmuz 2012 Salı, 13:16
Kuzey Kore'de sel 90 can aldı

Bir aydır devam eden şiddetli yağmur, Kuzey Kore'yi sular altında bıraktı. Yağışlar sele, sel can kayıplarına neden oldu. Güney Phyongan'da bulunan Anju kentinde evleri ve dükkanları su bastı, pirinç tarlaları sular altında kaldı. Zor durumda kalan halk, binaların çatısına çıkarak kurtarılmayı bekledi. Ekipler, bölge sakinlerini kayıklarla kuru bölgelere taşıdı.

60 bin kişiyi evsiz bırakan sel, can kayıplarına da neden oldu. Bir aylık yoğun yağışın bilançosu ağır. Yetkililere göre, en az 90 kişi hayatını kaybetti.

Sel nedeniyle, Birleşmiş Milletler, uluslararası topluma üçte ikisinin yeterli beslenemediğini belirttiği ülkeye insani yardım göndermesi çağrısında bulundu.

Kuzey Kore'de geçen yıl da yaz yağmurlarının yol açtığı seller ve sert kış yüzünden ülkede gıda sıkıntısı baş göstermiş, Pyongyang yönetimi uluslararası toplumdan gıda yardımı talebinde bulunmak zorunda kalmıştı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR