Lavrov'dan Türk askerine saldırı açıklaması
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov, ortak basın toplantısında konuştu.
GÜNDEM , 01 Aralık 2016 Perşembe, 12:41
Lavrov'dan Türk askerine saldırı açıklaması
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya'ya bulunan Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, katıldıkları Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu Beşinci Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Bugün bir eylem planını imzaladık. Bölgesel konuları da değerlendirdik. Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse birçok sorunu çözebiliriz. Kıbrıs'taki son gelişmeler konusunda bilgi verdik. Karadeniz-Akdeniz-Suriye-Irak konusundaki işbirliğimiz bölgenin barışı, istikrarı, birliği için çok önemli. Sayın Putin ve Erdoğan sık sık telefonda görüşüyorlar. Biz de Sergey'le her platformda bir araya geliyoruz."

"Halep'te maalesef siviller ölüyor. Tüm Suriye'de ateşkes sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması lazım. Siyasi çözüm konusunda Rusya'yla ortak anlayışımız var."

"Türk Akımı anlaşması meclis tarafından en kısa zamanda onaylanacak. Akkuyu projesi yine çok önemli proje. Bunalrın hayata geçmesi için de bizler de ortak çaba sarf edeceğiz."

"Amacımız bu coğrafyada Rusya-Türkiye işbirliğinin güçlenerek devam etmesi."

Lavrov'un açıklamasından satır başları şu şekilde;

"Gerçekten Alanya'ya geldiğimiz andan itibaren insanların misafirperverliğini hemen hissediyorsunuz. Halkımızı burayı neden bu kadar çok sevdiğini anlamış olduk. Havalimanında ülkemizin vatandaşlarını gördüm. Alanya'yı seçtiğimize onlar da mutlu oldular. Bence çok güzel görüşme geçti. Gerçekten çok ciddi konular var. Özellikle Suriye'yle ilgili hem fikiriz. Bu ülkede kanın durması lazım bir an önce. İnsani yardımın da sürekliliğini temin etmemiz gerekiyor. Bu konuda da işbirliğimiz devam edecektir. Uluslararası Suriye Destek Grubu çerçevesinde hız vereceğiz."

"Ayrıca diğer ülkelerde ve bu genelde de neler olup bittiğini konuştuk. Libya, İran ve diğer ülkelerde şuanda tutumumuz aynı. Gerçekten bu diyaloga devam etmemiz lazım."

"Bu bölgede yaşayan halkların da sesi duyulacak şekilde bu diyalogların devam etmesini sağlamak konusunda hem fikiriz."

Kafkaslarda, Karadeniz bölgesindeki konular da ele alındı ikili görüşmelerimizde. Ukrayna konusunu görüştük. Ukrayna-Rusya arasındaki anlaşmazlık konusunda destek vereceğini söyledi sayın meslektaşım."
"Her iki taraf da normalleşmenin hızlı olmasında hem fikir. Başkanlarımız bu konuda siyasi iradelerini ortaya koydular."
"Bundan sonraki aşamada da ticaret ve ekonomide aksamaları ortadan kaldırmak için çalışamlarımız olacaktır. Dış ticaret hacmimiz düşüyor bunu düzeltmemiz lazım. Lojistik konuları ele aldık. Yaptırımların sürekli bir şekilde ortadan kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu görüştük."

"Rusya olarak şuanda Türk Akımı konusunda olumlu bir gelişmeyi dile getirdik."

"Turizm konusunda çalışmalar devam edecek, bunlar hız kazanacak. Güvenlik konusunda daha önceki tavsiyelerimiz de göz önünde bulundurulacak umuyoruz. Vize konusunu da ele aldık."

"Bundan sonraki ilişkilerimizde de normalleşme sürecinin hız kazanması için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik."

SORU-CEVAP

Çavuşoğlu: (Erdoğan'ın Esed'le ilgili açıklamaları) Türkiye'nin Fırat Kalkanı harekatının amacı son derece nettir. Biz bu bölgeyi DEAŞ'tan temizlemek istiyoruz. Irak ve Suriye'den tamamen temizlenmesi gerekiyor. Ama siyasi bir çözüm olmazsa, Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bir an evvel siyasi çözüme geçilmesi için ateşkesin ilan edilmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Esed konusundaki görüşümüz belli. 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu olduğunu biliyoruz. Ateşkes, insani yardım siyasi çözüm konusunda Rusya'yla hem fikiriz. Suriye'nin birliğine ve toprak bütünlüğüne çok önem veriyoruz. Ne İran, ne Suriye ne Irak'ın toprağında gözümüz yok. Ben inanıyorum ki Rusya'yla yakın iş birliğimiz, liderlerimizin vizyonu ve bizim çabalarımız bizi bu sonuca ulaştıracaktır.

Lavrov: (Erdoğan'ın Esed'le ilgili açıklamaları) Üç defa telefon görüşmesi yaptılar. Anlaşmalar üzerinden devam ediyorlar. Şahsi görüşmelerinde konuşulan imzalanan dökümanlar çerçevesinde işbirliğimiz devam ediyor. Biz Moskova olarak Kremlin olarak dışişleri bakanlığı olarak sadece anlaşmalarımız çerçevesinde işbirliğimize devam edeceğiz. Suriye de buna dahil. Suriye'ye barış getirmek için işbirliğimize devam edeceğiz. Rusya ve Türkiye'nin işbirliği inanıyorum ki bundan sonra da Suriye'de barışın gelmesine hız kazandıracaktır. Şu anda bir duraklama var. Uluslararası kuruluşlar bu konuyu hızlandırmaları lazım ama nedense hareket gelmiyor. Somut adımlarla işbirliğimiz devam edecektir. Doğu Halep'le ilgili ne diyebilirim. Şu anda bir eleştiri bombardımanı var. Son günlerde biraz kesildi. İlgili makamlar Musul'da mevcut durumdan farklı olmadığını anladılar Halep'teki durumun. Halep'i teröristlerden kurtaracağız. Musul'da şu anda daha halk evlerinde yaşıyor. Biz onların orayı boşaltmasını istedik. Çünkü teröristlerden temizlemek için harekete geçmemiz lazım.

Ortaklarımız buna itiraz ettiler. Bize göre oradaki insanlar kullanılıyor. Ne yazık ki bunu söylemek zorundayım. Biz Suriye hükümetine yardımcı olduk ve oradaki çıkışların da kapatılması için yardımcı olduk. Birçok insan o koridoru kullanarak hayatını kurtardı. El Nusra ile bu konuda mücadelemize devam edeceğiz. Ilımlı muhalefetle El Nusracıları ayrıştırmamız gerekiyor ama bu kolay bir iş değil. Doğu Halep'teki durumla ilgili bizler mücadelemize devam edeceğiz. Suriye halkına silahsız halka, yardıma ihtiyacı olan halka yardım etmeye devam edeceğiz. Engelleme olmaması için çalışıyoruz. Ben anlamıyorum neden bu insani yardıma ve konvoy şeklinde oraya ulaşması için hala bir şeyler yapılmıyor? Biz insani yardımı oraya ulaştırıyoruz. Batı tarafı da umarız bizim gibi buna devam eder.

Lavrov: (Ticaret, ekonomi,vize) Biz yaptırımları kaldırmak konusunu aşama aşama yapıyoruz. Şu anda hiçbir engel yok
ticareti geliştirmek için. Üreticilerden bu konuda çalışmalar yapılsın, özellikle gıda ürünlerinin temiz olmasını ve standartlara uygun olmasını istedik. Rusya'da çalışmalar devam ediyor, Türk iş adamları hiçbir zaman durmadı. Büyük yatırımcılara destek veriyoruz. Bundan sornaki aşamalarda da büyük projelerde Türk firmaları kullanmaya devam edeceğiz.

Vize konusuna değindik. Vizesiz uygulamaya geçmeden önce bazı konular var güvenlikle ilgili bunları çözmemiz lazım. Terörle ilgili olan kişileri kısıtlamak amacıyla çalışmalar yapılacak. Umut ediyorum ki çok somut adımlar yakında atılacaktır. Türk akımı, Akkuyu nükleer santral projelerimiz tabii ki dış ticaret hacmimizi artıracaktır. Dış ticaret hacmimiz düştü bunlar sadece yaptırımla ilgili değil. Ham madde ve petrol fiyatları düştüğü için böyle bir trend mevcut sadece iki ülke arasında değil. Özellikle yatırım konusunda işbirliğimizi devam ettirmek istiyoruz.

Çavuşoğlu: Hedeflerimize ulaşabilmemiz için ticarette ve yatırımda çeşitliliği sağlamamız gerekiyor. Daha önemlisi engellerin tamamen kalkması lazım. Sermayenin önünde iki ülke arasında engel olmaması lazım. Kişilerin, malların önündeki engeller kalkması lazım. Bu konuda irademiz var. Tabii ki ne zaman nasıl olacağı konusunda güvenlik ve konsolosluk birimlerimiz bir araya gelecekler. Rusya bu konularla ilgili önemli adımlar attı. Vize konusunda bir yerden başlamak lazım. Resmi pasaportlar, iş adamlarıyla ilgili önümüzdeki kısa süre içinde atacağımızı düşünüyorum.

Lavrov: (Times gazetesinin 'Rusya ve ılımlı muhalefet arasında şu anda Türkiye aracılık yapıyor.' iddiası) Biz siyasi bütün görüşlerle görüşmeye hazırız. Siyasi muhalefet şu anda göçmenlerden oluşuyor çoğunlukla. Onlarla görüşemiyoruz. Ayrıca şu anda bir kısım da var Suriye'de gerçekten vatansever ve hiçbir yere gitmiyor. Sıkı bir şekilde gelişmeleri takip ediyor. Bu kısımlarla da görüşeceğiz ve iletişime geçeceğiz. Rusya Savunma Bakanlığı nezdinde de bilgiler yayınlanıyor. Binlerce şehir, kasaba mevcut. Tarafların barışma sürecini desteklemek için bakanlık da ve diğer kurumlar da bunun için çalışıyor. Türk mevkidaşlarımla da bu konuda görüşmeler devam ediyor. 

Çavuşoğlu: St. Petersburg'da ilk görüşme gerçekleştirmiştik. O görüşme kapsamında Rusya'nın muhalefetle de görüşmesinde yarar var demiştim. Sergey de biz herkesle görüşmeye hazırız demişti. Rusya'nın yapıcı rolünü hiçbir zaman inkar etmedik. İlişkilerimizde soğuk dönem yaşandığında da söyledik. Rusya'nın muhalefetle görüşmesi son derece doğaldır. Hiç kimsenin dışlanmaması gerekiyor. Suriye halkının içinde olacağı, kimsenin dışlanmadığı bir sistem olursa kalıcı bir çözüm olur. Irak'tan ABD çekilince o kapsayıcı yönetim iş başına gelmedi. Irak bunun bedelini ödüyor. Birlik beraberlik ve kalıcı çözüm için bu görüşmelerin faydalı olduğunu düşünüyoruz.

Lavrov: (Fırat Kalkanı operayonunda yer alan Türk askerlerine yönelik hava saldırısı)Havadan bir saldırıya maruz kalmış TSK. Fakat şu anda oradaki görüşler, biz Rusya olarak bununla hiçbir ilgimiz yoktur. Bu Suriye'nin silahlı kuvvetleri tarafından yapılan bir saldırıdır. Biz orada terörizmle ve teröristlerle mücadeleye devam ediyoruz. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR