Macron Cezayir'i fena kızdırdı!
Cezayir, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bu ülkeye yönelik açıklamalarını hakaret olarak niteleyip kınadı, Paris'teki elçisini istişareler için geri çağırdı.
DÜNYA , 04 Ekim 2021 Pazartesi, 08:50
Macron Cezayir'i fena kızdırdı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yaptığı açıklamalar, Cezayir'i kızdırdı. Açıklamaları kınayan Cezayir, Paris'teki büyükelçisini geri çağırırken, hava sahasını da Fransız savaş uçaklarına kapattı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Macron'un açıklamaları, (1830-1962 yılları arasında) Fransız sömürgeciliğine karşı yiğit bir direnişle kendilerini feda eden 5 milyon 630 bin şehidin anısına kabul edilemez bir hakarettir" denildi. Fransa'nın işlediği sayısız sömürge suçunun Cezayir halkına karşı yapılmış bir soykırım olduğu belirtilen açıklamada, Macron'a atfedilen açıklamaların resmi olarak yalanlanmadığına dikkat çekildi. Cezayir'in, iç işlerine müdahale edilmesini kesinlikle reddettiği aktarılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un, Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için derhal ülkeye çağırdığı kaydedildi.

Ağır ifadeler

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 1962'de sona eren Cezayir Savaşı'nda önemli roller üstlenmiş kişilerin soyundan gelen gençlerle buluşmuş, bu görüşme "Le Monde" gazetesinde yer almıştı. Gazeteye göre Macron, 1962'de bağımsızlığını kazanmasının ardından Cezayir'in "kiralık bir hafıza" üzerine inşa edildiğini ve "siyasi-askeri bir sistem" tarafından yönetildiğini ifade etti. Habere göre Macron, Cezayir'in "yeniden yazılmış bir ülke tarihi"ne sahip olduğunu ve bu tarihin "gerçeklere değil, Fransa'ya karşı nefret söylemi" üzerine inşa edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, bunun "siyasi ve askeri yönetimden" ve "kiralık hafızadan" geldiğini öne sürdü.

Macron'un bu açıklamaları Cezayir basınında tepki görürken, Osmanlı İmparatorluğu'na ilişkin sözleri de eleştirildi. Le Monde'a göre Macron, aynı toplantıda "Fransız sömürgesinden önce Cezayir'de bir ulus var mıydı?" sorusunu sormuş ve Osmanlı İmparatorluğu'na atfen daha önce de ülkede "kolonileştirilme" yaşandığını söylemişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR