Macron'dan kamuda başörtüsü sorusuna cevap
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ülkesinde son günlerde gündem olan 'kamuda başörtüsü' ile ilgili sorulan soruya "Benim işim değil" diyerek karşılık verdi.
DÜNYA , 25 Ekim 2019 Cuma, 11:43
Macron'dan kamuda başörtüsü sorusuna cevap

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gazetecilere verdiği mülakatta başörtüsü ile ilgili soruları yanıtladı. Macron kamusal alanda başörtüsü örtülüp örtülmemesine karışmanın cumhurbaşkanının işi olmadığını söyledi.

Fransız Cumhurbaşkanı, "Kamusal alanda başörtüsü örtülmesi benim işim değil. Laiklik budur. Kamu hizmeti alanında, okulda çocuklarımızı eğitirken, başörtüsü takılması benim işim. Laiklik budur." ifadelerini kullandı.

Buna karşılık Macron, "bazı kişiler tarafından, bazı durumlarda" başörtüsü takılmasının Fransa toplumunda bölücülük anlamına gelen gruplaşmaların aracı olarak kullanıldığını belirtti. Macron, "Benim siyasileşen bir istekle sorunum var" dedi.

Geçen hafta Fransa'da Bourgogne Franche-Comté Bölgesel Konseyi'nin genel kurul toplantısını okul gezisindeki çocuğu ile birlikte izlemeye gelen başörtülü bir kadın aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin bölge başkanı Julien Odoul'un tepkisini çekmişti. Odoul'un başörtülü annenin meclisi terk etmesini isteyen görüntüleri Fransa'da tartışmalara yol açtı.

İKTİDARDA BAŞÖRTÜSÜ ÇATLAĞI

Başörtüsü polemiği iktidar partisi Yürüyen Cumhuriyet'te de (LREM) tartışmalara yol açtı. Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, "Başörtüsü toplumumuzda arzu edilmiyor" dedi. Blanquer "Okul gezilerine gelen annelerin başörtüsü takmamalarını tercih ederiz" ifadelerini kullandı.

Hükümet sözcüsü ve Bakan olan Sibeth Ndiaye ise Blanquer ile aynı fikirde olmadığını söyleyip okul gezilerine başörtülü annelerin gelmesini olumlu bulduğunu belirtti. Ndiaye, bu şekilde aynı dünyalardan olmayan kişilerin bir birleriyle karşılaştığını ve bunun "entegrasyon için önemli" olduğunu dile getirdi.

Fransız aşırı sağ partisi Milli Cephe'nin lideri Marien le Pen ise yeni bir yasa ile başörtüsü takmanın Fransa'da kamusal alanda da yasaklanmasını istiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR